Zahraničí

Evropané se berou čím dál víc, nejvíc Kypřané. Jak je na tom Česko?

Evropané se berou čím dál víc, nejvíc Kypřané. Jak je na tom Česko?
Zdroj: Profimedia

Evropané uzavírají čím dál tím víc manželství, bilance ale roste poměrně pomalu. V Česku podle údajů evropského statistického úřadu připadá zhruba pět nových sňatků na tisíc obyvatel.

Svátek zamilovaných už je sice za námi, láska ale zůstává zajímavým tématem - i pro statistiky. Díky nim se tak můžeme dozvědět, že v zemích Evropské unie znovu pomalu, ale jistě narůstá počet uzavřených sňatků. Vyplývá to z údajů Eurostatu.

Nejvíce manželství bylo v roce 2018 uzavřeno na Kypru - 7,8 na tisíc obyvatel. Následuje Rumunsko (7,4), Litva (7,0) a Lotyšsko (6,8). Poměrně vysoko v žebříčku jsou také Malta (5,8), Slovensko (5,7) a Dánsko (5,6).

Naopak nejméně se lidé berou v Lucembursku (3,1 svateb na tisíc obyvatel), Itálii (3,2) a Portugalsku (3,4). Česko uzavírá spolu s Polskem první desítku - u nás i v sousední zemi bylo v roce 2018 oddáno 5,2 párů na tisíc občanů.

Související obsah

V posledních letech počet svateb v EU po mírném pádu znovu roste. V roce 2008 připadalov členských zemích 4,8 nových manželství na tisíc obyvatel, o pět let později už jich bylo jen 4,1. V roce 2018, z kterého pochází nejnovější data, bylo oddáno 4,4 párů na tisícovku lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz