Zahraničí

Premiér chce zpátky povinnou vojnu. Je potřeba i v dobách míru

Premiér chce zpátky povinnou vojnu. Je potřeba i v dobách míru
Zdroj: Getty Images

Nově zvolený kosovský premiér Albin Kurti by v zemi rád zavedl povinnou vojenskou službu. Dle jeho slov se dovednosti a schopnosti, které muž získá v armádě, cení i v dobách míru.

Sotva dva týdny od svého zvolení už nový premiér přichází v zemi se zásadními změnami. Ve svém projevu ke Kosovským bezpečnostním silám KSF při příležitosti 12. výročí nezávislosti oznámil, že by v zemi rád zavedl povinnou vojenskou službu.

Kurti poděkoval členům KSF za „službu své zemi a jejich vlastenectví“ a dodal: „Těžký úkol ochrany země padá na vás. Bez armády a bez ochrany jsme slabí a bezbranní. “ Zkušenosti a schopnosti, které člověk získá ve vojenské službě, jsou podle něj nutné k tomu, abychom si poradili i v dobách míru.

Vojenští odborníci však podle informací webu balkaninsight.com pochybují o tom, že slib lze skutečně realizovat, protože většina západních zemí vojenskou službu zrušila a spoléhá na profesionální armády, Kosovo by se mělo západními velmocemi spíše inspirovat.

Související obsah

Obávají se také o nákladnost takové změny a o to, zda by neměla dopad na blaho běžných občanů. Právě vysoké náklady spojené se zavedením povinné vojenské služby od podobných plánů nakonec odradily jiné balkánské země, jako je Srbsko či Chorvatsko.

Kabashi Ramaj však oponuje, že jeho koncepce vychází z konceptu americké národní gardy, která integruje civilní dobrovolníky do svých struktur, zvyšuje efektivitu nákladů a připravenost v případech mimořádných událostí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz