Zahraničí

Řecká vláda chce uprchlické tábory v turistických rájích, místní se vzbouřili

Řecká vláda pozastavila plán, jehož cílem je vybudovat na ostrovech, které nejvíce čelí přílivu uprchlíků, nová detenční centra. Mělo to ulehčit táborům, ve kterých se místo zhruba pěti a půl tisíce migrantů, pro které jsou navržené, tísní 42 tisíc lidí. Důvodem pozastavení jsou protesty místních, kteří se obávají, že se tím situace ještě zhorší.

Hořící obytné kontejnery, nepokoje, pořádková policie rozhánějící nespokojené davy. Tak to vypadalo v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos začátkem října.

Dramatické scény z řeckých uprchlických táborů donutily řeckou vládu jednat. Na ostrově Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos chce vybudovat detenční centra. O finanční injekci v přepočtu ve výši 6,5 miliardy korun, kterou by země použila na jejich výstavbu a provoz, už Řecko požádalo Evropskou unii. Zatím se ale plány kvůli místním odkládají.

"Situace na ostrovech se vymkla kontrole. Rozhořčení našich obyvatel se proměnilo v zoufalství. Nebudeme akceptovat výstavbu nových táborů na ostrově Lesbos a samozřejmě také požadujeme, aby byly již existující tábory uzavřeny," hřímá Stratis Kytelis, starosta města Mytiléna, které leží na Lesbu.

Související obsah

Budování detenčních center je součástí nové řecké imigrační politiky. Sloužit mají migrantům, kteří nemají právo na získání azylu. Posílit chce Řecko také vojenskou přítomnost v Egejském moři a zintenzivnit spolupráci s tureckou vládou. Cílem je obnovení deportací migrantů do Turecka - má jít o dvě stě uprchlíků týdně.

Podle OSN přicestovalo jen v roce 2019 do Řecka přes 74 600 migrantů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz