Zahraničí

Magické pobřeží Irska: Toto místo opakovaně přitahuje lodě duchů

Když se tuto neděli objevilo na pobřeží Ballycottonu v hrabství Cork opuštěné plavidlo, tzv. loď duchů, tamní usedlíci byli překvapeni. Nejedná se ale o první takový případ. V minulosti sem bouře a mořské proudy dopravily více takových lodí.

V roce 2014 se nedaleko irských břehů objevila opuštěná sovětská výletní loď Lyubov Orlova. Velké titulky tehdy varovaly, že se k břehům Irska blíží „hladové krysy“ na palubě lodi duchů.

Jak uvedl National Geographic v březnu 2014, "někde v prostorách Severního Atlantského oceánu je ztracené ruské plavidlo bez posádky, a pokud bude stále na hladině, objeví se u pobřeží Irska."

Související obsah

Irská pobřežní stráž oznámila, že plavidlo by se mělo pravděpodobně potopit, ale i tak je třeba být na pozoru. Sto metrů dlouhá loď Lyubov Orlova o váze 4200 tun byla dříve zpozorována u pobřeží Newfoundlandu v únoru 2013. Od té doby o ní nikdo nevěděl.

Kdysi byla chloubou sovětských dovolenkářů, později sloužila zámožným Rusům, kteří se chtěli vydat do Arktidy nebo Antarktidy. Plavidlo ale po dlouhých letech služby už nesplňovalo svůj původní účel, proto bylo prodáno a určeno k rozřezání.

Související obsah

Lyubov Orlova měla být tažena z města St. Johna (kanadský ostrov Newfoundland) za jinou lodí až do Dominikánské republiky. Nicméně ani ne den od vyplutí se lano přetrhlo, ruská loď se tak vydala na vlastní cestu do mezinárodních vod.


Nalezení jakéhokoliv objektu v oceánu není snadné, uvádí Mezinárodní námořní organizace. Ta zároveň požaduje, aby některé nákladní lodě a všechny zámořská plavidla byla vybavena automatickým identifikačním systémem, což by usnadnilo jejich identifikaci i aktuální polohu.

pb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz