Ekonomika

Takhle levné euro dlouho nebylo. Už nyní můžete ušetřit na letní dovolené

Koruna již druhý týden nečekaně posiluje, ve směnárnách tak můžete momentálně eura nakoupit za cenu těsně pod hranicí 25 korun za euro. Vyplatí se zásobit na letní dovolenou již nyní, nebo může být kurz časem ještě výhodnější?

V pátek koruna posílila až na 24,77 za euro, což je její nejsilnější úroveň vůči jednotné evropské měně od 18. října 2012. Taková hodnota je velmi nečekaná, koruna posílila navzdory horšímu než očekávanému výkonu české ekonomiky za loňský rok. Ignorovat byste tento fakt neměli, pokud letos plánujete dovolenou v zahraničí nebo se chystáte na výhodné nákupy zboží ze zahraničních e-shopů.

Hotovost na dovolenou? Jděte do toho

"Koruna už příliš neposílí, takže právě teď je velmi vhodné doba k jejímu rozměnění. Na začátku letních prázdnin by měl být kurz na úrovni 25,20 koruny za euro, zatímco nyní je 24,95," předpokládá Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund. Máte-li volné peníze, pořídit si valuty na letní dovolenou je ideální právě teď.


Zaplatit hned se vyplatí

Ušetřit na letní dovolené můžete nejen díky nakoupené hotovosti. Pokud si letní volno rádi plánujete sami, může se již nyní vyplatit objednat ubytování, letenky nebo jízdenky po zahraniční destinaci. Dobře si ale zkontrolujte, zda se částka odečítá již nyní za stávající kurz, nebo si ji služba pouze zablokuje, ale reálně si peníze strhne až v okamžiku, kdy na ubytování dorazíte, a to podle aktuálně platného kurzu. Je-li na výběr, volte platbu v korunách a hned teď.

Související obsah

Jste na horách? Plaťte v korunách

Zimní sezona vrcholí, a pokud si ji právě vy užíváte například v Rakousku, Itálii, nebo ve Francii, ušetřit můžete při platbě kartou. "Při platbě v zahraničí platební kartou se nyní vyplatí volit jako měnu korunu, protože je stále poměrně silná," doporučuje ekonom. Nebude to ale platit zřejmě dlouho, již v dalších měsících koruna zřejmě opět oslabí a pak budou platby v lokální měně zřejmě výhodnější.

Míříte do USA? Raději ještě počkejte

Výhodný kurz platí pro směnu eur, nic ale neuspěchejte, pokud vaše letošní dovolenkové plány míří do destinací, kde se platí americkými dolary. "Se směnou dolaru není třeba tolik pospíchat. Na začátku letních prázdnin vyjde na 22,60, zatímco nyní stojí 23,10 koruny," radí Lukáš Kovanda.

Ušetřete balík na nákupech

Plánujete si pořídit nový mobil nebo počítač a rádi nakupujete výhodněji v zahraničí? I na to je právě nyní ideální příležitost. "Nákupy v e-shopech, v nichž se platí eurem, se vyplatí," radí Kovanda. Odborníci se navíc obávají, že v průběhu letošního roku vlivem koronaviru a omezení výroby v Číně pocítí řada světových firem citelnou finanční ztrátu. Na výrobě právě v této zemi jsou závislé mnohé globální módní, elektronické nebo automobilové giganty, a aby dorovnaly výslednou roční ztrátu, zřejmě letos nepřijdou se zásadními slevami, typickými pro letní výprodeje, black friday nebo předvánoční slevy. Silná koruna vám může poskytnout mnohem spolehlivější úsporu.

Související obsah

Obnovte si šatník

"Proti čínské měně koruna za poslední rok také posílila a nachází se blízko své nejsilnější úrovně od roku 2014," doplňuje ekonom. Proto se momentálně vyplatí nakupovat také v čínských e-shopech, odkud si Češi s oblibou objednávají zejména oblečení, módní doplňky a dekorace do bytu. Nemusíte mít přitom obavy, že by vám z Číny dorazil s objednaným zbožím i nebezpečný koronavirus, na balíku nemá tak dlouho šanci přežít.

Za dolary až později

Naopak s objednávkou ze Spojených států raději počkejte. "V dolarech se nákupy v e-shopech nyní zase tolik nevyplácí. Dolar v dalších měsících proti koruně spíše oslabí," domnívá se Lukáš Kovanda. Pokud nepospícháte, s nákupy z amerických e-shopů ještě vydržte.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz