Opilá žena

K alkoholu nás žene stres, tvrdí učitelé. Odborníci ale mluví jinak

Případ učitelky z Třebíče, kterou musela kvůli opilosti ze školy odvést policie, ukázal na problém alkoholismu, který trápí podle odhadů až milion Čechů. A třeba učitelé nejsou výjimkou. Ti se často vymlouvají na to, že příčinou je stres. Jenže podle psychologů je jejich povolání mírou stresu srovnatelné s jinými.

Alkohol do školy nepatří a opilý učitel není pro žáky zrovna dobrým příkladem. Psychologové tvrdí, že ten, kdo přijde do práce už opilý nebo se tam musí napít, má s alkoholem vážný problém.

"Nedovedu si představit, že by člověk byl velmi střídmý v požívání alkoholu a pak se najednou napil v práci. Ten člověk už asi má s tím alkoholem problémy a teprve se to projevilo v nějaké kritické situaci," zamýšlí se psycholog Jiří Brnačík.

Mohou to být neshody v rodině, na pracovišti, nebo třeba finanční problémy. Stres a učitelská profese se ale podle psychologů do přímé souvislosti s alkoholem dávat nedá.

"Pokud by někdo začal požívat v nadměrné míře alkohol proto, že má náročné zaměstnání, tak bych mu vřele doporučoval, ať to zaměstnání nevykonává," radí Brnačík.

Související obsah

Zároveň upozorňuje, že opilý učitel může mít špatný vliv na psychický vývoj dětí. Školáci totiž mohou být k podobnému chování citlivější a náchylní k tomu ho napodobovat.

Před třemi lety nadýchala učitelka jedné z brněnských základních škol přes tři promile. Alkoholem prý řešila své osobní problémy. Škola s ní ihned rozvázala pracovní poměr.

V Budišově na Třebíčsku zase hlídala namol opilá učitelka děti v tamní mateřské škole. Naměřili jí tři promile, což je podle tabulek ekvivalent osmi velkých panáků rumu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz