Ekonomika

Poplatky za svoz odpadu výrazně stoupnou. Někde i o třicet procent!

Některé obyvatele Česka čeká zdražení odvozu komunálního odpadu až o třicet procent. Do kapsy si hlouběji sáhnou lidé například v Praze nebo v Olomouci.

Zbytky jídla, plast, papír. Každý Čech vyprodukuje ročně přes půl tuny odpadu. A číslo se každoročně zvyšuje. Například pražské svozové společnosti v loňském roce odbavily více než 266 tisíc tun směsného komunálního odpadu.

Poplatky se dlouho v některých městech nezvyšovaly, teď ale letí nahoru. Například čtyřčlenná rodina nedaleko Olomouce zaplatí navíc oproti loňskému roku za dva dospělé, dítě nad patnáct let a žáka základní školy 370 korun.

"Doplatek se proti tomu původnímu zvyšuje asi o sto padesát šest korun, a město bude svoz směsného odpadu dotovat, protože rozdíl mezi těmi skutečnými náklady a tím poplatkem je 200 korun," říká mluvčí města Olomouc Radka Štědrá.

Zvýšení se nevyhne ani dalším městům. Jako například Hradci Králové nebo Liberci. Kaplice v Jihočeském kraji se sice zvyšování nedotkne, přesto drží prvenství - 850 korun za svoz odpadu za rok na obyvatele.

Související obsah

Jeden z nejvyšších poplatků vybírá i radnice ve Frýdlantu na Liberecku - a to téměř osm stovek na obyvatele za rok. "Všichni se mohou přihlásit do motivačního pytlového sběru. A za každý kilogram se odečítají peníze," hájí cenu starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Tamní obyvatelé ale mají šanci, jak nezaplatit za svoz odpadu vůbec nic, podle radnice stačí třídit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz