Domácí

Solidarita na prvním místě. Vláda dá na pomoc migrantům 189 milionů

Solidarita na prvním místě. Vláda dá na pomoc migrantům 189 milionů
Zdroj: Profimedia

V pondělí 24. února vláda schválila ústřední body programu na pomoc migrantům či lidem zasaženým humanitární krizí. Plán na letošní rok je v dikci ministerstva vnitra. Na programy Pomoc na místě a MEDEVAC vláda vyčlenila 189 milionů korun.

Hlavním cílem programu Pomoc na místě má být boj proti nelegální migraci, posilování systémů azylů, lepší technické vybavení na hranicích, přímá pomoc uprchlíkům a ochrana žen a dětí.

"Jsme solidární zemí, která aktivně pomáhá těm nejpotřebnějším v zemích, které mají s migrací největší problémy. Jen tak můžeme nelegální migraci zastavit," řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Související obsah

Zároveň ale dodal, že je také potřeba, aby se do boje proti nelegální migraci zapojily i ty země, které pomoc přijímají. Připomněl, že jen na Blízkém východě potřebuje pomoc přes 13 milionů Syřanů.

Na projekty a dary v rámci Pomoci na místě vláda vynaloží částku 135 milionů korun. Pomoc půjde do částí Balkánu, Blízkého východu a Afriky. Například severní Makedonie dostane 25 milionů korun na technické vybavení, které má usnadnit boj s nelegální migrací, pašování lidí a obchodování s lidmi. Azyly v západním Balkánu obdrží stejnou částku. Dalších 25 milionů dostanou za účelem přímé podpory syrské děti v Jordánsku, kterým tak bude umožněno vzdělání.

Související obsah

Program MEDEVAC má za cíl zdarma poskytovat kvalitní lékařskou péči nemocným, kteří jinak nemají šanci na specializovanou pomoc. Do problémových oblastí budou vyslány lékařské týmy a zbudovány zdravotnické infrastruktury. Na Blízkém východě půjde o oblasti Jordánska, Libanonu a Iráku, ve východní Evropě pak Gruzii a Ukrajinu, v severní Africe a Sahelu pomoc poputuje do Senegalu, Maroka, Mali a Keni.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz