Zahraničí

Nezůstaly vám vzácné mince z ciziny? Možná mají nedozírnou hodnotu

Nezůstaly vám vzácné mince z ciziny? Možná mají nedozírnou hodnotu
Zdroj: Getty Images

Byli jste na dovolené ve Velké Británii a zůstaly vám kovové libry? Některé z nich mohou mít velkou hodnotu. Mince v hodnotě 50 pencí se razí ve speciálních edicích, někdy pouze v omezeném množství. Jedna taková se nyní prodává i za 6 tisíc korun. Na internetu se dá vydělat i na dolarech.

Za 200 liber, tedy 6000 korun, se prodala mince v hodnotě 50 centrů z edice Kew Gardens – vyrazilo se jen 210 0000 kusů. Může se to zdát jako vysoké číslo, ale není. Běžně se totiž peníze v nových edicí razí v milionových počtech.

Právě o minci Kew Gardens je v současnosti mezi sběrateli zájem a na internetu si ji zájemci draží. Je pravděpodobné, že její cena s časem ještě poroste. Podle odborníků je totiž v současnosti jednou z nejvzácnějších. V oběhu je od roku 2009. Podle Královské mincovny má tuhle vzácnou minci doma přibližně 300 britských domácností. Je možné, že si ji z dovolené přivezli i turisté.

Související obsah

"I když říkáme lidem, aby si své mince kontrolovali, jestli náhodou nemají nějakou vzácnou, snažíme se také upozorňovat celý národ, aby sledoval všechny peníze, které používáme každý den," řekl Shane Bissett z Královské mincovny pro web Mirror. "Skutečně se jedná o miniaturní umělecká díla, která stojí za to hledat, obdivovat a sbírat. Jejich udržování je pro nás skvělý způsob, jak si vybudovat vlastní soukromé umělecké galerie," dodal.

Nejedná se však o jedinou minci, která se dá prodat za víc peněz, než je její hodnota. V galerii najdete peníze, které se na internetu prodávají se výrazně vyšší hodnotu.

Neprodávají se jen takzvaná britská "píčka", ale prodejci nabízejí i staré dolary. I u této americké měny můžete vydělat několik set korun. Ceny se pohybují v částce okolo 1000 Kč za jeden dolar. Převážně se jedná o staré edice.

Stačí vaše mince vyfotit a nabídnout například na eBay.com. Současně se můžete podívat, jestli se vaše mince za vyšší hodnotu už neprodává.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz