Domácí

Mrtvé tele, krávy po kolena ve výkalech. Inspektoři odhalili hrozivé podmínky

Mrtvé tele, krávy po kolena ve výkalech. Inspektoři odhalili hrozivé podmínky
Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Strašlivé podmínky odhalili veterináři a policisté při kontrole u chovatele ve Vysoké u Hustopečí nad Bečvou. Výběh skotu byl totálně zdevastovaný, zvířata stála někdy i po břicho ve směsi bahna a výkalů, neměla si kam lehnout, některá usínala ve stoje. Ve výběhu bylo nalezeno mrtvé tele. Markantní část zvířat byla ve špatném výživném stavu.

Inspektoři Státní veterinární správy se ve středu na základě oznámení policie vydali na kontrolu chovatele ve Vysoké u Hustopečí nad Bečvou, samotné kontroly se účastnili policisté a zástupci města Hranice.

"Kontrola na místě zjistila velmi tristní stav celého hospodářství, především pak katastrofální podmínky chovu skotu. Na hospodářství v době kontroly bylo celkem 22 kusů turů, 26 ovcí a koz, 6 prasat a drůbež. Skot je chován ve výběhu se vstupem do stáje. Ve stáji byly všude velké nánosy trusu a bahna, bez podestýlky, tudíž si zvířata nemohla lehnout na suchý povrch," popsali veterináři.

Ve výběhu bylo při kontrole nalezeno mrtvé tele, kadáver byl převezen na pitvu do Státního veterinárního ústavu Olomouc. Celý výběh byl podle veterinářů zcela zdevastovaný, rozšlapaný, zvířata tak měla velké problémy se vůbec pohybovat. Bořila se ve směsi bahna a výkalů, některým směs sahala až po břicho. Většina chovných zvířat byla unavená, ve stoje usínala, některá se opírala o stěnu, jen aby si nemusela lehnout.

Související obsah

"Markantní část chovaných zvířat se nacházela ve velmi špatném výživném stavu, zakrslá, nahrbená, dále jim i v oblastech krku, hýždí a břicha chyběla srst, kdy následkem nánosů bahna došlo k vypadávání (vytrhnutí) takové srsti i s těmito nánosy a objevení rozsáhlých lysin. Chovatel měl k dispozici jako krmivo pro skot v místě hospodářství pouze senáž na pár dní a žádné seno. K dispozici bylo na místě přibližně 100 kg slámy, která se v kotcích pro skot nenacházela vůbec," doplnili veterináři.

V současné chvíli se případem zabývá policie pro podezření z týrání zvířat, veterináři s policií úzce spolupracují.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz