Ekonomika

Kuřáky čeká rekordní zdražování. Připlatíme si i za alkohol

Kuřáky v Česku čeká od 1. března největší zdražení cigaret v historii. Za jednu krabičku si připlatí až 15 korun. Kromě tabákových výrobků se zvýšení spotřební daně dotkne také lihovin a loterií.

Zatímco dnes kuřáky vyjde krabička cigaret v průměru na 90 korun, od zítřka ceny prudce porostou. "V těch uplynulých deseti letech docházelo k průměrnému ročnímu zdražování o zhruba tři koruny na krabičku, nyní to zdražení bude až pětinásobné," potvrdil ekonom Lukáš Kovanda.

Podle dřívějšího vyjádření vlády je zdražení tabákových výrobků nejlepší cestou, jak občany donutit přestat kouřit. Podle naší ankety to tak ale příliš nevypadá.

"Já si pamatuji, kdy stály cigarety 60 korun, kupoval jsem je, i když stály pak stovku. Takže si myslím, že to zas vleze víc do peněz, ale když má člověk na nikotinu závislost, tak je mu pak jedno, jestli dá o tři koruny navíc nebo ne," zaznělo v naší anketě.

Související obsah

"Prostě ten, kdo kouří, bude kouřit pořád. Ať stojí krabička stovku nebo sto padesát korun," potvrzuje i další respondent. "Možná jsem ochotná to omezit, ale ne přestat," dodává další respondentka.

I podle lékařů má však smysl jakékoliv omezení kouření. "Padesáti procentům kuřáků zkrátí kouření život o patnáct let. Je nutné poukázat i na takové problémy, které mají pacienti celoživotně, jako zhoršenou výkonnost, kašel a dušnost," připomíná praktický lékař Cyril Mucha.

Ekonomové ale tak optimističtí nejsou. "Zvýšení daně může zvýšit příjmy státního rozpočtu, nicméně také zvýší aktivitu na černém trhu," domnívá se ekonom Kovanda.

Související obsah

Zdražovat se budou i lihoviny. "Tam už to je úplně iracionální. Lidé budou popíjet sice možná méně vodek, ale alkohol místo toho do svého těla dopraví prostřednictvím vypití piva nebo vína - a možná i ve vyšší míře," domnívá se Kovanda.

Ještě zhruba měsíc seženete v trafikách tabákové a lihové výrobky ze starých zásob, a tedy za staré ceny. "Postupně se najede na dražší cigarety s novými kolky, největší cenový náraz očekáváme během měsíců března a dubna," doplňuje ekonom. Od 1. června bude možno prodávat už jen cigarety s novou sazbou daně.

Jana Slavíková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz