Domácí

Děti měly šikanovat učitelku, škola podle inspekce situaci neřešila

Děti měly šikanovat učitelku, škola podle inspekce situaci neřešila
Zdroj: Getty Images

Problémy s šikanováním učitelky jejími žáky se objevily na základní škole na Berounsku. Do školy zamířila i Česká školní inspekce (ČŠI), která stížnost na 'neřešení šikany' označila za důvodnou. Se závěry vyšetřování inspektorů ovšem nesouhlasí zřizovatel školy městys Cerhovice. Na místo ředitelky školy je již vyhlášený konkurz.

Šikana učitelky na škole se podle školní inspekce měla objevovat nejméně od podzimu loňského roku. Redakci TN.cz na případ upozornil jeden z pracovníků školy. Redakce jméno zná, na jeho žádost jej ovšem nezveřejní.
 

Pracovník školy se stal svědkem šikany učitelky, redakci předal i inspekční zprávu. "Děti na učitelku házely předměty, nenechaly ji odejít ze třídy," objasnil. Deváťáci měli učitelce poškodit i její počítač. Pracovník děti také napomínal, šikanu řešili učitelé a ředitelka školy na poradách, problém se ovšem nepodařilo škole vyřešit. Na cerhovickou základku se pak zaměřila školní inspekce na základě stížnosti.

Související obsah

Školní inspektoři do školy dorazili letos 23. ledna. "Bylo zjištěno, že učitelka je nejpozději od listopadu školního roku 2019/2020 vystavena soustavnému tlaku výrazně zhoršené kázně IX. třídy. Nevhodné chování této třídy narušuje vzdělávání ve vyučovacích hodinách učitelky, která některé projevy nekázně vůči své osobě vnímá jako ponižující," píše inspekce ve zprávě.
 

Škola se snažila problémy řešit sama, podle pracovníka školy ale pozdě a neúčinně. "V prosinci do třídy chodila ředitelka a zástupkyně ředitelky. Situace se pak na chvíli zlepšila. Pak ale v lednu chodit přestaly a vše se vrátilo ke starému," popsal.
 

Podobně o tom píše inspekce. "Vedení školy přijalo opatření v podobě intenzivní hospitační činnosti a v zařazení třídnických hodin s cílem zlepšit vztahy třídy s učitelkou. Opatření školy se ukázala v průběhu měsíce prosince 2019 jako jen částečně účinná, v lednu 2020 se situace opět zhoršila, k čemuž škola k termínu šetření stížnosti žádná zásadní opatření nepřijala," přiblížila.

Podívejte se na část zprávy ČŠI, kde se zaměřuje na šikanu učitelky:

Zdroj: Česká školní inspekce

"Česká školní inspekce shledala pochybení a předala svá zjištění zřizovateli školy k dalšímu řízení. Zřizovatel, obec Cerhovice, informoval Českou školní inspekci o přijatých opatřeních k nápravě: program prevence pro žáky, dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP), změna organizace dohledu nad žáky a poskytování vzdělávání asistentkou pedagoga," shrnul celý případ náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.
 

Městys Cerhovice ovšem se závěry inspekce nesouhlasí. "Hodnocení ČŠI není adekvátní a ani nemůže, na základě jednodenní inspekce nelze zjistit souvislosti komplikovaných vztahů a jejich řešení," uvedl starosta Petr Frei.
 

"O pomoc při řešení problematické situace IX. třídy s paní učitelkou byl požádán odborník, který provedl ve třídě pedagogickou intervenci s pedagogickou diagnostikou. Na základě následného rozhovoru s odborníkem nebyla zjištěna šikana vyučující. Jde o nevhodnou komunikaci mezi zmíněnými stranami," doplnil starosta ve vyjádření. Podle pracovníka školy ale odborník s dětmi strávil jen dvě hodiny.

Související obsah

Odborník podle vyjádření starosty doporučil žákům i vyučující vhodné komunikační techniky, které by měly vést k usměrnění obou stran. Situaci chce zřizovatel i nadále sledovat. "Devátá třída bude zapojena do programu selektivní primární prevence v rozsahu dvakrát čtyři vyučovací hodiny ve dvou dnech pod vedením dvojice lektorů společnosti Projekt Odyssea," objasnil starosta.
 

Celý učitelský sbor školy se má zúčastnil programu Základy krizové komunikace. "Program se uskuteční 13. března formou DVPP. V rámci DVPP metodik prevence absolvuje specializační studium pro Školního metodika prevence," dodal starosta.

Související obsah

Na úřední desce městyse se ve středu objevilo oznámení o konkurzním řízení na pozici ředitele či ředitelky cerhovické základky. "Souvislost se přímo nabízí. Paní ředitelka však sama požádala o uvolnění z funkce, to znamená, že starosta městyse paní ředitelku neodvolal, pouze respektoval její rozhodnutí," reagoval starosta na dotaz TN.cz, zda existuje souvislost mezi vyhlášením konkurzu a situací na škole.
 

Inspekce totiž jako důvodné označila i stížnosti na neřešenou šikanu dvou dětí a situaci, kdy během nejméně jedné vyučovací hodiny hlídali deváťáci menší školáky. Tyto případy vám přiblížíme v dalším článku na TN.cz.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz