Zajímavosti

Nebe nad ČR prozářil superměsíc, takhle ho zachytili čtenáři TN.cz!

Česko v pondělí večer zažilo superměsíc. Znamená to, že se Měsíc v úplňku dostane blíže k Zemi. A jelikož předpověď počasí slibovala jasnější oblohu, mohli si tuto podívanou užít se vší parádou i čtenáři TN.cz. Jejich fotografie najdete v galerii na konci článku.

V noci z pondělí na úterý zažilo Česko další úplněk. Tentokrát se jednalo o tzv. superměsíc. Jde o neoficiální označení pro Měsíc v úplňku, který se přiblížil k Zemi. Podle portálu In-počasí se nachází v přízemí. Když je poté Měsíc dál, jedná se o odzemí.

"Vzhledem k tomu, že časy přízemí a odzemí nesouvisí s měsíčními fázemi, mohou nastávat okamžiky největšího či nejmenšího přiblížení Měsíce k Zemi při libovolných fázích. A právě o to jde. Když totiž přízemí nastane zrovna v době, kdy je Měsíc v úplňku, tak tento úplněk bude o něco větší než ty, které se s dobou přízemí neshodly," vysvětlil portál na svém webu.

Záleží ale také na tom, jak se doba přízemí kryje s dobou úplňku. Dále také, jak blízko v přízemí je Měsíc od Země. "A tak některé úplňky jsou víc "super" a jiné míň. A teď to nejdůležitější: superměsíc (ani superúplněk) není žádným oficiálním astronomickým termínem. Poprvé toto označení použil astrolog (ano, astrolog, ne astronom!) Richard Nolle v roce 1979," dodal portál.

Související obsah

A podle Nollea jsme si superměsíc letos užili právě 9. března a poté se vrátí ještě 8. dubna. "V jiných seznamech superúplňků se však objevují ještě data 9. února a 7. května. Za všechno může nejednoznačná definice pojmu superúplněk," doplnil portál In-počasí. 

Ideální čas pro pozorování superměsíce nastal v pondělí ve 20:25.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz