Zálohujme

"Budoucnost patří aluminiu!" pravil Cimrman. Vraťme plechovky zpět do oběhu

Přece si nenecháme zamořit přírodu plechovkami a jinými obalovými materiály! Prodeje hliníkových plechovek u nás zaznamenávají rychlý nárůst. Jen za posledních 10 let došlo k navýšení jejich prodejů o více než 200 %. To ale také znamená, že všechny tyhle plechovky musí někde končit – a třídicí kontejnery to často nejsou.

"Nápojová plechovka je skvělý obal. Je lehká, dokonale chrání obsah a nepropouští světlo. A dá se velmi snadno recyklovat," říká Jan Langhans, propagátor recyklace plechovek. Je to ale – stejně jako hojně diskutovaná PET lahev – jednorázový obal, se všemi svými výhodami i nevýhodami.

Je smutnou skutečností, že nyní pro spotřebitele po použití okamžitě ztrácí hodnotu a stává se z ní odpad, který končí buď v kontejneru, nebo v přírodě. Stále jsme totiž v Česku nezavedli zálohový systém, který by byl prvním krokem k tomu, aby plechovky dostaly nový život.

Související obsah

Pokud je chceme třídit, máme dvě možnosti. K dispozici jsou šedé kontejnery, těch ale na celou Českou republiku je jen zhruba 7 tisíc. Je také možné je v některých obcích umístit do žlutých popelnic. Celkově se tak ale vysbírá pouze 30 % z nich. Otázkou tedy je, kde končí zbylých 70 %? Na skládkách a v přírodě.

"Jedině funkční zálohový systém zajistí, že se plechovky vrátí do oběhu a nápoje se v nich mnohokrát otočí. Recyklace navíc spolyká o 90 % méně vody a o 95 % méně energie než výroba hliníku z rudy," dodává Jan Langhans.

Související obsah

Česká republika ale zálohový systém zatím zaveden nemá a v současnosti o něm ani neuvažuje. Nicméně situace v Evropě je výrazně jiná. V deseti zemích tento systém funguje už léta. Návratnost nápojových obalů tam dosahuje až 98 %. A brzy se k těmto státům připojí další. Celkem 12 zemí buď zálohový systém zavádí, nebo o něm uvažují. Třeba takové Slovensko zavede zálohový systém od roku 2022.

Zdroj: TN.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz