Domácí

Od Úřadu práce můžete dostat na pomoc desetitisíce. Takto o ně zažádáte

Od Úřadu práce můžete dostat na pomoc desetitisíce. Takto o ně zažádáte
Zdroj: Getty Images

Až desetitisíce korun můžete v případě nouze dostat v rámci dávky mimořádné okamžité pomoci od Úřadu práce. Na to, jak o dávku zažádat, co je k tomu potřeba a na co se dají peníze použít, teď úředníci Úřadu práce odpovídají prakticky denně.

Dávku mimořádné okamžité pomoci může podle zákona žadatel dostat, pokud splňuje jedno ze šesti kritérií, na jejichž základě je pomoc vyplácena. Dávka je nenároková, o tom, jestli splňujete podmínky, rozhodují zaměstnanci Úřadu práce. A až na výjimky je dávka jednorázová.

Žádat o ni mohou ti, kteří nesplňují podmínky pro získání jiných dávek, ale hrozí jim vážná ujma na zdraví. V takovém případě jim ÚP doplatí příjem do výše existenčního minima. To je v současné době 2 200 Kč, od dubna se zvýší na 2 490 Kč.

Nárok mají také žadatelé, které zasáhne mimořádná vážná událost, například živelná pohroma, a jejich příjmy nestačí na to, aby se s tím vyrovnali sami. Tady lze dostat až patnáctinásobek životního minima jednotlivce, tedy celkem 51 150 Kč!

Úřad práce vám může přispět také na uhrazení nezbytného jednorázového výdaje. Takovou pomoc lze využít třeba na zaplacení správních poplatků spojných s vydáním nových dokladů. Úřad vám může peníze poskytnout třeba ale i v případě, že doložíte, že vám ukradli celý měsíční příjem a vy nemáte na nájem či na dojíždění do práce.

Související obsah

Zákon myslí i na případ, kdy sociálně slabým vzniknou náklady spojené s úhradou nebo opravou nezbytného předmětu dlouhodobé potřeby, například tedy v případě, kdy se třeba rozbije pračka. Úřad může proplatit celou výši mimořádného nákladu, maximálně však 34 100 Kč ročně.

Pomoc můžete získat i na úhradu nezbytného jednorázového výdaje související se sociálně právní ochranou dětí. Pomoc lze využít třeba na školní pomůcky, zaplacení školy v přírodě či na kroužky pro děti. Opět roční limit činí 34 100 Kč.

Posledním zákonným důvodem je to, když vám hrozí sociální vyloučení. Tady může úřad poskytnout jednorázovou pomoc do výše 1 000 Kč, celkově ročně maximálně 13 640 Kč a jednorázovou dávku může dokonce ve stejném měsíci poskytnout i opakovaně. Pomoc je určena třeba pro ty, které právě pustili z vězení, nebo třeba pro osoby bez domova
 

Související obsah


Žádat můžete i z domova!

Všechny potřebné formuláře jsou na pracovištích Úřadu práce, najdete je i na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, kde si můžete vyplnit formulář elektronicky či si jej vytisknout. Na stejné adrese najdete i všechny potřebné přílohy a také návod, jak formuláře vyplnit.

Poslat je zejména potřeba samotnou žádost o mimořádnou okamžitou pomoc, souhlas s předáváním rodného čísla České poště (pokud vám má být dávka vyplácena poštovní poukázkou), doklad o výši měsíčních příjmů a prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech. V žádosti musíte také popsat, do jaké situace jste se dostali a na co peníze použijete.

A při podávání žádosti nemusíte stát fronty na Úřadu práce. Naopak tam je kvůli pandemii koronaviru možné jít jen po předchozí telefonické domluvě!

"Úřad práce proto apeluje na klienty, aby žádosti a jiné podklady zasílali jinou cestou. Mohou je podávat elektronicky prostřednictvím datové schránky, emailem, poštou nebo odevzdat do schránek umístěných obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR, případně na jiném viditelně označeném místě," uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Související obsah

Při poslání žádosti emailem ani není nutné, aby žadatel měl "zaručený elektronický podpis". Svou totožnost může doložit třeba naskenovanou či vyfotografovanou žádostí o dávku s vlastnoručním podpisem. Pracovníci Úřadu práce ale upozorňují, že je potřeba, aby u žádosti vždy byly telefonní číslo a email, aby případně mohli žadatele kontaktovat, pokud bude potřeba doplnit některé náležitosti.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz