Zahraničí

Udělal jsem to. Střelec z mešit se nečekaně přiznal k 51 vraždám!

Udělal jsem to. Střelec z mešit se nečekaně přiznal k 51 vraždám!
Zdroj: APTN

Australan Brenton Tarrant, který před rokem při útoku na dvě mešity na Novém Zélandu zabil 51 lidí, se nečekaně ke všemu přiznal. Přitom až doteď veškerá obvinění vytrvale odmítal.

Kromě toho se Tarrant přiznal také k pokusu o vraždu dalších 40 lidí a přisvědčil i obvinění z terorismu, píše BBC. Dosud přitom svou vinu odmítal.

Nový Zéland je podobně jako jiné části světa v sevření epidemie koronaviru, slyšení proto probíhalo v omezeném režimu bez přítomnosti veřejnosti.

Dokonce ani sám Tarrant do soudní síně vrchního soudu v Christchurchi, kde se loňský masakr odehrál, nedorazil osobně. On i jeho právníci se tu objevili jen prostřednictvím videokonference.

Jediný, kdo dostal výjimku a mohl se líčení účastnit, byl zástupce obou mešit, v nichž Australan loni rozpoutal masakr. Ten navíc přenášel živě na facebooku.

Související obsah

"Je politováníhodné, že současná opatření kvůli Covidu-19 neumožňují, aby oběti či jejich blízcí mohli být přítomní v soudní síni a slyšet doznání obžalovaného," řekl soudce Cameron Mander.

Zároveň poznamenal, že soud má v plánu vynést verdikt až v době, kdy mimořádná opatření pominou, aby u toho mohly být oběti a pozůstalí po nich. Pevné datum hlavního líčení zatím stanovené není.

Střelba ve dvojici mešit ve městě Christchurch se odehrála loni v půlce března. Brenton Tarrant pozabíjel celkem 51 lidí, srovnatelný počet zranil. Nový Zéland v reakci na masakr zpřísnil pravidla pro držení zbraní.

Pozůstalí pokládají květiny před mešitou na Novém Zélandu:

Připomeňte si smrtící útok v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz