Domácí

Stát přiznal Nečasanému zlomek peněz, které chtěl. Takhle reagoval

Stát přiznal Nečasanému zlomek peněz, které chtěl. Takhle reagoval
Zdroj: TN.cz

Necelý milion a čtvrt. Tolik peněz přiznal stát Lukáši Nečesanému, dlouhých šest let souzenému za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích. Loni ho soudy definitivně osvobodily. Rodina se nyní k odškodnému poprvé vyjádřila. A ne právě lichotivě.

"Poškozenému Lukáši Nečesanému byla ministerstvem spravedlnosti, za více než šestileté nezákonné trestní stíhání, ve kterém bylo vydáno celkem 14 rozhodnutí, přiznána náhrada nemajetkové újmy 108 tisíc korun. Celkem mu ministerstvo přiznalo 1.217.500 korun – částku nad 108 tisíc korun jako náhradu za přibližně dva a půl roku uvěznění," píše rodina Nečesaných ve vyjádření, které má redakce TN.cz k dispozici.

Nečesaní na jednu stranu oceňují, že ministerstvo se k požadavku na odškodnění vyjádřilo včas, přiznaného 1,2 milionu okamžitě vyplatilo a zároveň zdůvodnilo, proč nepřikleplo zbytek z 20 milionů, které Lukáš Nečasaný požadoval.

Na stranu druhou se ovšem Nečesaní nehodlají s rozhodnutím úřadů smířit. "Lukáš Nečesaný prostřednictvím právního zástupce podal žalobu, kterou se domáhá přiznání nevyplaceného zbytku požadované náhrady za nezákonné trestní stíhání mimo jiné v podobě dopadů nezákonného dvojího pravomocného odsouzení, nerespektování dvou rozhodnutí Nejvyššího soudu Vrchním soudem v Praze, útrapy způsobené šestiletým trestním stíháním a v neposlední řadě ztráty soukromí," uvádí rodina v dokumentu.

A připomíná, že stát v minulosti v méně závažných případech vyplatil řádově vyšší odškodnění. Například v roce 2016 podle Nečesaných stát odškodnil jiného dlouho stíhaného "paušálem" přesahujícím šest tisíc korun za měsíc stíhání. "Poukázat lze i na zadostiučinění ve výši 600 tisíc korun přiznané za nezákonné trestní stíhání trvající méně než dva roky," odkazuje rodina na dřívější kauzy.

Související obsah

Odškodné od státu nicméně nepožadoval jen přímo Lukáš Nečesaný, ale například také jeho manželka, rodiče či bratr. Šlo o částku přibližně 25 milionů korun, celkem tak Nečesaní chtěli sumu 45 milionů korun.

To už ale neplatí. "Po obdržení ministerského stanoviska v tom smyslu, že (blízcí) nemají právo na náhradu nemajetkové újmy a to ani v podobě prosté omluvy či politování nad utrpením, kterým si prošli, dospěli shodně k závěru, že již žádné náhrady požadovat nebudou a podané žaloby vezmou zpět. Požadavek prokazování zcela zřejmé skutečnosti obav o Lukáše považují za nedůstojný a ponižující," uzavírá rodina své prohlášení.

Žaloba vinila Lukáše Nečesaného, že v únoru 2013 napadl v Hořicích, kde u prarodičů žil, kadeřnici. Měl ji polenem udeřit do hlavy a sebrat jí peníze. Žena útok přežila. Soud Nečesaného nejprve odsoudil za vraždu. Poté ovšem padaly na střídačku osvobozující a odsuzující verdikty, celkem jich soudy v případu vynesly čtrnáct. Definitivního zproštění viny se Lukáš Nečesaný dočkal až loni - šest let od doby, kdy kauza odstartovala.

Připomeňte si kauzu v nedávné reportáži TV Nova:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz