Věda

Lidi děsí hvězdné vlaky na obloze, astronomům působí problémy

Lidi děsí hvězdné vlaky na obloze, astronomům působí problémy
Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Mnoho lidí při pohledu na nebe nevěří vlastním očím, na obloze se totiž objevují "hvězdné vlaky". Někteří je mají za mimozemšťany, jiní podezírají americkou vládu. Vysvětlení je jednoduché, jedná se o síť Starlink. Ta má sice přinést dostupný internet i do nejvzdálenějších koutů světa, vrásky ale přidělává astronomům.

Lidé se stále ptají na "hvězdné vláčky", jedná se o přelety družic sítě Starlink, za kterou stojí společnost SpaceX. Projekt má přinést dostupný internet do všech zemí světa, půjde o placenou službu.

Satelity už způsobily problémy na oběžné dráze, obavy vyvolávají mezi astronomy. "Tento komerční projekt bohužel přináší problémy nejen v kosmonautice, kdy ESA se SpaceX řešila kolizní dráhu a "uhnout" pak musela ESA. Vedle pozemního světelného znečištění jde o další zásah do astronomických pozorování. Kromě zakrývání nebeských objektů při nočním optickém pozorování signál z družic významně komplikuje denní i noční pozorování pomocí radioteleskopů," vysvětluje Astronomický ústav Akademie věd ČR (AU AV ČR).

SpaceX vždy vypouští na oběžnou dráhu 60 družic, které se dostanou 290 kilometrů vysoko. Prvních 20 satelitů se během prvního týdne dostane pomocí vlastních motorů di výšky 350 kilometrů. Nefunkční satelity, které nemohou vystoupat, zaniknou.

"Z dráhy 350 km se 20 družic přesune na provozní dráhu ve výšce 550 km. Zbylých 40 družic čeká cca 40 dní na 350 km, až se zemskou precesí posunou oproti první dvacítce a pak druhá dvacítka vystoupá do 550 km a zaplní další rovinu. Poslední dvacítka pak čeká dalších cca 40 dní, než se jí zase upraví dráha a pak vystoupá do výšky 550 km, aby zaplnila další rovinu," doplňuje AU AV ČR.

Související obsah

Díky tomu, že se satelity rozptýlí a vzdálí, přestanou být pozorovatelné pouhýma očima. Problém pro vědecké pozorování a fotografování ale zůstává. Vzhledem k tomu, že by síť Starlink mělo tvořit 12 tisíc satelitů, proti projektu protestuje Mezinárodní astronomická unie.

TN.cz

K tématu Věda

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz