Zahraničí

Kardinál si odseděl rok za zneužívání dětí. Teď řekli, že je nevinný

Kardinál George Pell byl nečekaně propuštěn z vězení poté, co ho australský Nejvyšší soud v úterním odvolacím řízení zbavil obvinění ze sexuálního zneužívání dětí. Ve vězení si odpykával šestiletý trest.

Zásadní rozhodnutí předsedkyně Nejvyššího soudu Susan Kiefelové ukončilo dlouholetý spor. Ten začal, když muž kolem třicítky přišel na policii a tvrdil, že ho kardinál George Pell v polovině 90. let obtěžoval.

Nakonec byl Pell v březnu 2019 uznán vinným ze sexuálního obtěžování dvou chlapců. U soudu ale proti němu vypovídal pouze jeden z nich, druhý zemřel před několik lety.

Související obsah

Na zasedání v úterý 7. dubna ale Nejvyšší soud zrušil dosavadní rozsudek. Kardinálovo jméno bylo také odstraněno z australského registru sexuálních delikventů. Soud se Pellovým odvoláním začal zabývat letos v březnu. O podrobnostech informovala CNN.

Nejvyšší soud uvedl, že důkazy neprokazovaly jednoznačně vinu. Porota proto měla vzít v úvahu všechny pochybnosti.

Související obsah

V polovině 90. let, kdy se měl Pell údajně sexuálního zneužívání dopustit, vykonával funkci prefekta ekonomického sekretariátu ve Vatikánu. Zároveň také byl nejvyšším katolickým představitelem vůbec, který kdy čelil obvinění ze sexuálního obtěžování.

Pell obvinění důrazně odmítl. V roce 2016 ho během policejního výslechu zavrhl jako "produkt fantasie". Ve svém prohlášení z vězení uvedl, že nechová "žádnou zlobu" vůči tomu, kdo ho obvinil.

Související obsah

"Nechci, aby mé zproštění viny způsobilo další bolest a nenávist, kterou mnoho lidí cítí; už tak je tu bolesti a nenávisti dost… Důležité je, zda jsem spáchal tyto odporné činy, a já je nespáchal," uvedl.

Pell byl odvezen z věznice Barwon ve státě Victoria méně než tři hodiny po rozsudku. Žalující nyní bude muset zodpovědět své obvinění. Ten ale v prohlášení z minulého roku, uvedl, že soudní proces ho vzal na "nejtemnější místa, odkud se bojí, že by se už nemusel vrátit".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz