Videoreportáž

Nejkrásnějšímu úplňku v roce napomohla jasná obloha

Lidé po celém světě mohli v noci na středu pozorovat superúplněk, nejvýraznější byl ve 4:34. Podle astronomů se jednalo o nejkrásnější jev v roce, napomohla mu jasná obloha. Superúplněk nastává ve chvíli, kdy je měsíc na své dráze nejblíže Zemi. Oproti jiným úplňkům se přiblížil k Zemi o více než třicet tisíc kilometrů. Obvyklá vzdálenost měsíce je zhruba 380 400 kilometrů. Sociální sítě okamžitě zaplavily tisíce fotek a videí tohoto úkazu z celého světa. Superúplněk také určil datum letošních Velikonoc. Podle tradice je totiž Velikonoční neděle vždy po prvním jarním úplňku.

 

Podívejte se na záběry superúplňku z Frankfurtu nad Mohanem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz