Černobyl

Požár v okolí Černobylu je po deseti dnech pod kontrolou, tvrdí Ukrajina

Požár v okolí Černobylu je po deseti dnech pod kontrolou, tvrdí Ukrajina
Zdroj: Profimedia

Po 10 dnech se podařilo ukrajinským hasičům dostat rozsáhlé lesní požáry v okolí Černobylu pod kontrolu. U plynulých dnech se přitom požár přiblížil k bývalé jaderné elektrárně a skladům nebezpečného odpadu na pouhý kilometr. Na místě havárie tak stoupla radiace a jedovaté výpary z kouře se rychle rozšířily i za hranice Ukrajiny.

Záchranáři během úterý uvedli, že na "místě stále doutnají některé části lesů, nezůstal tam ale žádný otevřený požár." Ti se obávali především toho, že by mohly vzplanout také místa v bezprostřední blízkosti elektrárny. Během Velikonočního pondělí totiž ruští Greenpeace uvedli, že požár byl pouhý kilometr od místa jaderné katastrofy. O podrobnostech informovala BBC.

Obavy, že požár zachvátí i samotnou jadernou elektrárnu, a rozšíří tak radioaktivní chemické látky, se nenaplnily. Oheň se přitom během pondělí přiblížil až k Pripjati, která se nachází pouhé dva kilometry od místa neštěstí, a kde se dříve zároveň skladoval nebezpečný jaderný odpad.

Stovky hasičů a několik helikoptér a letadel zasahovaly na místě požáru deset dní. Letadla jen během pondělí svrhla na místo 538 tun vody. Oficiální ukrajinské zdroje informovaly, že kouř a výpary v zakázané zóně jsou kontaminované.

Související obsah

Prezident Volodymyr Zelenskyj pochválil záchranné složky. Zároveň na svém twitterovém účtu uvedl, že "společnost potřebuje znát pravdu, aby mohla být v bezpečí."

Požáry nejsou v těchto místech ničím ojedinělým, tento byl ale nejhorší za poslední desetiletí. Za jejich vznikem stojí často nezodpovědní lidé, kteří zde pálí trávu, listí nebo větve. Jinak tomu nebylo ani v tomto případě. Policie zadržela 27letého muže, který na místě zapálil trávu. Když ale přišel silný vítr, nepodařilo se mu plameny uhasit. Policie ho obvinila ze založení požáru.

Související obsah

Oheň u obce Vladimirovka v uzavřené zóně vypukl už v sobotu 4. dubna, a až nyní se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu. V okolí sakrofágu také výrazně stoupla radiace. Podle Egora Firsova, vedoucího inspekce životního prostředí, se zvýšila až šestnáctkrát.

Takto vypadá krajina po několikadenních požárech v okolí Černobylu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz