Zajímavosti

Vědci objevili největší supernovu všech dob. Je mimořádně vzácná!

Vědci objevili největší supernovu všech dob. Je mimořádně vzácná!
Zdroj: Profimedia

Tým britských a amerických astronomů objevil úchvatný vesmírný úkaz - supernovu, která by se do knihy rekordů mohla zapsat hned několika svými vlastnostmi. Nejenže se jedná o největší supernovu všech dob, ale také nejjasnější s největším množstvím uvolněné energie.

Jde o největší vesmírnou explozi, jaká kdy byla zaznamenána - masivní supernovu objevil tým britských vědců birminghamské uverzity a amerických astronomů z Harvardu. Mimořádný úkaz zaznamenali už v roce 2016, posléze ho několik let sledovali a v pondělí zveřejnili svou studii, uvedla německá televize Deutsche Welle.

Je desetkrát silnější než běžná supernova a zhruba 500krát jasnější. Astronomové věří, že vznikla spojením dvou velmi hmotných hvězd s vysokým množstvím vodíku. Kdyby se jednalo pouze o jednu hvězdu, musela by být tak hmotná, že by všechen svůj vodík už dávno spotřebovala. Odhadovaná hmotnost supernovy je 50násobek až 100násobek hmotnosti Slunce.

Astronomové ji pojmenovali SN2016aps a označují ji za extrémně vzácnou. Kromě své impozantní velikosti a jasu je mimořádná i v jiných ohledech. "U typické supernovy záření představuje méně než 1 % celkové energie. U SN2016aps jsme zjistili, že je to pětinásobek energie normální supernovy. Vydává nejvíc světla, co jsme kdy u supernov zaznamenali," řekl britský vědec a člen týmu Matt Nicholl.

Související obsah

Množství energie, kterou uvolnila, je nepředstavitelné. Pro vyjádření energie při explozích se používá ekvivalent TNT. Při výbuchu jedné tuny hojně používané trhaviny trinitrotoluenu se uvolní energie v množství jedné tuny TNT. V případě supernovy SN2016aps se jedná o 200 bilionů bilionů gigatun TNT.

K explozi došlo v galaxii vzdálené zhruba 3,6 miliardy světelných let. Nejprve se vědci domnívali, že se supernova nachází uprostřed ničeho, což by bylo velmi neobvyklé. Zdá se však, že je tak jasná, že zastínila celou galaxii, ve které se nachází.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz