Zahraničí

V Notre-Dame se rozezní zvon ze 17. století. Připomene ničivý požár

Ve středu uplynul přesně rok od požáru v katedrále Notre-Dame v Paříži. Francouzi si neštěstí připomenou rozezněním zvonu na jižní věži. Původně plánovaný koncert museli organizátoři kvůli pandemii zrušit.

15. dubna 2019 ve večerních hodinách katedrála Notre-Dame vzplála. Všichni Pařížané zděšeně sledovali, jak se střecha nad hlavní a příčnou lodí řítí k zemi společně se štíhlou špičkou věže. Osud katedrály zasáhl celý svět.

Pařížské neštěstí si Francouzi připomenou přesně v osm hodin večer, kdy se zvon na Notre-Dame na chvíli rozezní. Zvon ze 17. století rozhoupají dva pověření pracovníci ručně. Další připomínkové akce Elysejský palác kvůli pandemii zrušil.

Nákaza, která si ve Francii vyžádala téměř 16 tisíc lidských životů, ovlivnila také opravy zničené katedrály. "Krátce před karanténou jsme pomalu začali kus po kusu sundávat lešení. Doufáme, že za pár týdnů se k práci budeme moci vrátit. Do té doby, než bude lešení odstraněno, stále existuje 50procentní šance, že dojde k dalšímu poškození katedrály," uvedl kaplan Brice de Malherbe.

Související obsah

Na opravu pařížské dominanty se podle správců největší veřejné sbírky vybralo v přepočtu přes 10 miliard korun, přičemž k dispozici má fond v tuto chvíli jen miliardu a půl. Zbytek jsou závazné přísliby. Čerpat může fond ale také z dalších dobročinných sbírek

Prezident Macron slíbil, že se slavná památka otevře do pěti let od požáru. Otázkou ale zůstává, zda se datum kvůli pandemii ještě neposune.

Život v katedrále ale ani teď neutichá. O Velikonocích ožila bohoslužbou, při níž se do národního symbolu alespoň na chvíli vrátila trnová koruna, kterou se z ohně podařilo zachránit. Kvůli omezením se bohoslužby zúčastnilo jen sedm lidí.

V Notre-Dame se rozeznil zvon ze 17. století:

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz