Zahraničí

"Tato zvířata bychom museli zabít první," popsala krizový plán ZOO v Německu

"Tato zvířata bychom museli zabít první," popsala krizový plán ZOO v Německu
Zdroj: Getty Images

Krásné jarní počasí vybízí k procházce po přírodě. Sluníčko láká ven ale také zvířata, právě proto je začátek roku jedním z nejkrásnějších období, kdy můžeme navštívit ZOO. Letošní situace je ale jiná. Zoologické zahrady jsou zavřené, jindy touto dobou vítají tisíce návštěvníků denně. Tak přicházejí o vysoké příjmy.

Během Velikonoc jsou uličky ZOO často přeplněné lidmi, letos ale vedení zahrad musí žádat o finanční dotace. Chybí jim příjmy ze vstupného. Situace v některých zoologických zahradách je natolik kritická, že vedení jedné z nich připustilo, že možná dojde k situaci, kdy budou muset krmit zvířata jinými. O podrobnostech informovalo BBC.

"Máme seznam zvířat, která bychom museli zabít první," uvedla Verena Kaspariová pro Die Welt ze ZOO v Neumünsteru v severním Německu. Vedení zahrady uvedlo, že zabíjení zvířat, aby ostatní mohla přežít, bude posledním krokem. Jinak ZOO totiž nebude schopna vyřešit své finanční problémy.

"Pokud se tak stane, raději utratím zvířata, než abych je nechala hladovět. V nejhorším budeme muset krmit některá zvířata jinými," dodala. Například lachtani a tučňáci potřebují velké množství čerstvých ryb denně, to přestavuje obrovské finanční náklady.

Související obsah

Jen tato ZOO počítá, že během jara přijdou v přepočtu o více než 4,5 milionu korun. Navíc ne všechny jsou dotovány ze státního rozpočtu. Argumentují, že nemohou své náklady snížit. Zvířata musí být denně krmena a někdo se o ně také musí postarat. Navíc mnoho pavilonů musí být neustále vytápěno.

Když jsou brány zoologických zahrad zavřené, návštěvníci navíc nemůžou vidět ani mláďata, která se teď na jaře rodí. Například berlínská ZOO má pandí dvojčata. Ty ale mohou lidé v současnosti sledovat pouze online. "Neustále přemýšlíme o tom, že by je lidé měli vidět naživo. Nechceme, aby pandy vyrostly do té doby, než opět otevřeme," uvedla mluvčí Philine Hachmesterová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Píše se na Deník.cz