Domácí

V lesích jsou stromy nabarevné na růžovo, varují lesníci. Jsou nebezpečné

V lesích jsou stromy nabarevné na růžovo, varují lesníci. Jsou nebezpečné
Kůrovcem decimované šumavské lesy Zdroj: Mediafax

Konečně můžeme využít krásného počasí a vyrazit do přírody. Lesy lákají mnoho turistů i rodin s dětmi. Při takové procházce ale můžeme v současnosti narazit na něco neobvyklého, na růžově natřené kmeny stromů. Takových kmínků se ale nedotýkejte, varují odborníci.

Během jarní vycházky po lese a v jeho okolí můžeme vidět stromy, jejichž kmeny jsou nabarvené narůžovo. To může zlákat mnoho dětí i pejsků, aby se dané místo vydali prozkoumat. Lesníci ale tyto zvědavce varují: "Těchto stromů se v žádném případě nedotýkejte!"

Jedná se totiž o smrky, jejichž kmeny jsou ošetřeny chemickým barvivem, které pomáhá v boji proti šíření kalamity kůrovce. Varování proto platí pro všechny návštěvníky lesa, především pro rodiny s malými dětmi a pejskaře. Domácí mazlíčci by tak raději měli zůstat na vodítku. 

Kůrovec neboli lýkožrout smrkový je postrachem lesníků. A ačkoli je přirozenou součástí lesních ekosystémů, jeho přemnožení může způsobit úplnou katastrofu. Lesníci se snaží s tímto malým broučkem bojovat, často ale marně. Přistoupili tak k chemickým postřikům, proto bychom v lesích měli být ostražití.

Kvůli kůrovci a vichřicím se cena palivového dříví dostala na historické minimum. Více v reportáži TN.cz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz