Domácí

V lesích jsou stromy nabarevné na růžovo, varují lesníci. Jsou nebezpečné

V lesích jsou stromy nabarevné na růžovo, varují lesníci. Jsou nebezpečné
Kůrovcem decimované šumavské lesy Zdroj: Mediafax

Konečně můžeme využít krásného počasí a vyrazit do přírody. Lesy lákají mnoho turistů i rodin s dětmi. Při takové procházce ale můžeme v současnosti narazit na něco neobvyklého, na růžově natřené kmeny stromů. Takových kmínků se ale nedotýkejte, varují odborníci.

Během jarní vycházky po lese a v jeho okolí můžeme vidět stromy, jejichž kmeny jsou nabarvené narůžovo. To může zlákat mnoho dětí i pejsků, aby se dané místo vydali prozkoumat. Lesníci ale tyto zvědavce varují: "Těchto stromů se v žádném případě nedotýkejte!"

Jedná se totiž o smrky, jejichž kmeny jsou ošetřeny chemickým barvivem, které pomáhá v boji proti šíření kalamity kůrovce. Varování proto platí pro všechny návštěvníky lesa, především pro rodiny s malými dětmi a pejskaře. Domácí mazlíčci by tak raději měli zůstat na vodítku. 

Kůrovec neboli lýkožrout smrkový je postrachem lesníků. A ačkoli je přirozenou součástí lesních ekosystémů, jeho přemnožení může způsobit úplnou katastrofu. Lesníci se snaží s tímto malým broučkem bojovat, často ale marně. Přistoupili tak k chemickým postřikům, proto bychom v lesích měli být ostražití.

Kvůli kůrovci a vichřicím se cena palivového dříví dostala na historické minimum. Více v reportáži TN.cz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz