Domácí

Šel kopat septik, vyvalil se na něj poklad! Na místo míří archeologové

Šel kopat septik, vyvalil se na něj poklad! Na místo míří archeologové
Zdroj: Thinkstockphotos

Šťastný nález se podařil muži z Pardubicka. Při kopání septiku se na něj vyvalily stovky stříbrných mincí. Na místo už míří archeologové, aby oblast nálezu pořádně prohledali.

Při sobotní práci na Pardubicku se podařil čtenáři TN.cz nečekaný a velmi překvapivý nález. “Kopal jsem septik a najednou se to na mě vyvalilo. Napřed jsme mysleli, že to jsou víčka od piva, až pak jsme zjistili, že se jedná o mince,“ popsal muž.


O svém nálezu informoval archeology v Pardubicích, kteří na místo přijedou a pořádně je zkontrolují i s odpovídajícím vybavením, zda se tam nenachází ještě nějaké další vzácnosti.

Související obsah

Poklad čítal asi dvě stovky stříbrných mincí. Po svém nálezu hledal muž pomoc na internetu. Zřejmě se jedná o krejcary Leopolda I. z dynastie Habsburků, císaře Svaté říše římské a českého a uherského krále. Vládl v letech 1657 až 1705. V pokladu jsou také krejcary s podobiznou jeho otce Ferdinanda III.


Krejcar jsou mince s obsahem stříbra. Razily se v různých hodnotách, nejvyšší byla tehdy 15. Krejcary z oné doby váží několik gramů podle jejich hodnoty.

Jaký má poklad hodnotu? Sledujte zpravodajství TV Nova, případ budeme sledovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz