Domácí

Slovenští studenti v Česku budou mít výhodu, bojí se senátor

Slovenští studenti v Česku budou mít výhodu, bojí se senátor
Zdroj: Profimedia

Čeští středoškoláci se bojí, zda vůbec odmaturují. Ačkoli už od 20. dubna vláda postupně uvolňuje zavedená opatření, na středoškoláky se prý neustále zapomíná. Za studenty posledního ročníku středních škol se postavil i senátor Zdeněk Hraba (STAN). Těm podle něj ubírají šanci na vysokoškolské uplatnění studenti ze Slovenska. Ti totiž na rozdíl od těch českých mají o letošních maturitách jasno.

"Na českých vysokých školách studuje přes 20 tisíc studentů ze Slovenska. Každoročně se pak na naše vysoké školy hlásí několik tisíc slovenských studentů. V žádném případě nechci znevýhodnit slovenské studenty. Naopak. Chci, aby čeští studenti měli stejné podmínky ukončování středních škol, jako jejich možní budoucí spolužáci ze Slovenska. Proto by i české ministerstvo školství mělo přijít s obdobným řešením maturit," napsal na svůj facebook senátor Hraba.

Slováci mají totiž údajně oproti Čechům jasně dané, jak to bude s jejich maturitami, a mají tak i větší šanci se na zkoušku kvalitně připravit. Na Slovensku je již rozhodnuto o tom, že maturitní vysvědčení bude tvořit průměr známek z maturitních předmětů za celou dobu studia. Pokud bude student souhlasit, odmaturoval. Pokud ne, má možnost požádat o klasickou zkoušku, kterou bude moci složit i online. Čeští studenti mají částečně nastoupit do škol 11. května, vybaveni informací, že maturity proběhnou klasicky. Kdy a za jakých hygienických podmínek, však jasné není.

Související obsah

Dosavadní zavedená uvolnění stávajících opatření totiž počítají pouze se studenty vysokých škol. Ti se ke 20. dubnu dočkali možnosti individuálních aktivit v rámci studia, omezených na maximálně pět studentů a pouze těch, kteří již studují poslední ročník.

Od pondělí 27. dubna už se však jejich možnosti výrazně rozšířily – nově zahrnují možnost přítomnosti na praktické výuce, návštěvy knihoven a studoven, docházky na zkoušení a konzultace a realizace studijních prací, byť stále za omezeného počtu účastníků.

Související obsah

Středoškoláci by se teoreticky, pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace, měli k maturitám dostat v době od 1. června. S tím však řada z nich nesouhlasí a stejně tak senátor Hraba. V porovnání například se slovenskými sousedy by totiž na přípravu na maturitní zkoušky měly výrazně méně času. Datum nástupu k řádné přípravě na "zkoušku z dospělosti" navíc není jisté.

Řada maturantů 2020 na sociálních sítích schytala kritiku za to, že by si po vzoru Slovenska přáli mít maturitu "zadarmo". To však dle reakcí samotných studentů v žádném případě není pravda, přejí si pouze mít jasno v tom, za jakých podmínek zkoušku z dospělosti budou skládat.

Související obsah

"Letos mám maturovat a můžu říct za víceméně všechny maturanty z mého okolí, že v této době nám to přijde vlastně "absurdní". Je měsíc do maturit, nevíme, na čem jsme. Prezenční výuka nebyla obnovena a těžko říci, jak to bude vypadat od 11. května. Jsou školy, kde studenti nemají doprobraná ani témata. A co teprve žáci, co mají vykonávat praktickou zkoušku? Další roli hraje psychická stránka, kterou si v této situaci mnozí z vás asi dokážou představit. A maturita zadarmo? Vždyť to zadarmo není. Také jsme do té školy chodili a dřeli, jako maturanti před námi. Neměla bych problém maturovat, ale za normálních podmínek, v této situaci je to úplně o ničem jiném," popisuje aktuální situaci studentka Kristýna.

Související obsah

Hraba s dotazem na to, jak to tedy s maturitami bude, napsal přímo ministru školství Robertu Plagovi. Ten v dopise, který senátor zveřejnil na svém facebooku, odepsal, že maturity proběhnou nejdříve 21 dní po otevření škol.

"Pro závěrečné a maturitní zkoušky jsme zvolili rozhodné datum pro určení, kdy se tyto buď uskuteční, nebo žáci obdrží vysvědčení o zkoušce na základě předchozích 3 vysvědčení, na 1. června 2020 proto, že to je poslední termín, kdy je reálné zkoušky v jarním termínu uskutečnit. Nejistota žáků spojená s tím, jestli se školy do této doby otevřou anebo neotevřou, je situace, která mě nesmírně mrzí," odpověděl Plaga.

Související obsah

Žáci podle něj vzhledem k uvedenému rozhodnutí tedy vědí, jak na tom budou. A to prý v případě, že se školy otevřou už před prázdninami, i v případě, že ne. S tím však nesouhlasí ani maturanti, ani ostatní přispěvatelé na sociálních sítích. Ti totiž stále nemají jasně a s jistotou dáno, kdy ke zkouškám půjdou a v jaké podobě.

Ministr školství Robert Plaga promluvil o nezbytných opatřeních v souvislosti s návratem dětí do škol:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz