Domácí

Muslimka vzala žalobu kvůli hidžábu zpět. Čelí prý nenávisti a vyhrožování

Muslimka vzala žalobu kvůli hidžábu zpět. Čelí prý nenávisti a vyhrožování
Zdroj: Profimedia

Muslimka, která kvůli zákazu nosit šátek při vyučování podala žalobu na školu, ji vzala zpět. Podle advokátky, která ji zastupuje, čelila dívka neustálým nenávistným útokům. Nejvyšší soud jí přitom dal loni za pravdu a o případu měl znovu rozhodnout obvodní soud.

Spor o hidžáb by mohl po sedmi letech skončit. O rozhodnutí mladé muslimky vzít žalobu na střední zdravotnickou školu zpět informoval Deník N. Podle její advokátky Radky Korbelové Dohnalové dívka čelí nenávistným útokům i vyhrožování, proto se rozhodla v soudech nepokračovat.

"Klientku vedla k zpětvzetí také obava z dalšího možného pronásledování, kterému byla v důsledku podání žaloby v posledních letech vystavena. Čelila vyhrožování, dehonestaci, setkala se s obtížemi při hledání bydlení a zaměstnání," uvedla pro portál právnička.

Ředitelka školy Ivanka Kohoutková ale podle právního zástupce Radka Suchého se zpětvzetím žaloby nesouhlasí. O konečném rozhodnutí chce Obvodní soud pro Prahu 10, který měl případ znovu projednávat, Suchý informovat do konce týdne. Soud by musel zpětvzetí žaloby v případě nesouhlasu potvrdit.

Celý spor začal v září 2013, kdy dívka ze Somálska, která dostala v Česku azyl, nastoupila na zdravotnickou školu. Podle svých slov se s ředitelkou domluvila, že si šátek bude sundávat jen při ošetřovaelské praxi. Na začátku roku ji ale měla požádat, aby ho odložila i při teoretické výuce.

Související obsah

Dívka ze školy odešla a Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici zažalovala za to, že jí zakázala hidžáb nosit. Kvůli tomu prý nemohla na školu nastoupit, proto požadovala omluvu a odškodné. Obvodní soud její požadavek zamítl s tím, že nebyla studentkou školy a nemůže tak uplatnit nárok.

Odvolací soud tuto argumentaci vytkl, ale rozsudek potvrdil. Somálka se proto obrátila na Nejvyšší soud, který jí vyhověl. Zrušel předchozí rozsudky a věc vrátil obvodnímu soudu k opětovnému projednání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz