Domácí

Nejhorší sucho za 500 let, chybí tisíce litrů vody! Projekty se kvůli viru nezruší

Česko zažívá mimořádně dlouhé období sucha. Odborníci navíc upozorňují, že jen tak neskončí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je situace katastrofální a voda chybí v obrovském množství už teď v dubnu, kdy by mělo být nejlíp. Resort proto připravil řadu projektů.

Pozornost veřejnosti se v posledních týdnech soustředí především na pandemii koronaviru, podle odborníků bychom ale neměli zapomínat ani na dlouhodobé problémy. "Někde vzadu čelíme výzvě, která je daleko větší, plíživější, ale dopady jsou ohromné," uvedl ministr tiskovou konferenci.

Měl na mysli sucho, které Česko trápí už několik let. Podle projektu InterSucho jde o nejhorší situaci za posledních 500 let. "Deficit srážek je republikově 400 milimetrů, to znamená 400 litrů na metr čtvereční. V Královéhradeckém kraji dokonce 1000 milimetrů," prohlásil Brabec.

Podle ministra je stav vody v půdě katastrofální. Na brífinku navíc přednesl údaje z dubna, kdy by mělo být vody v tocích i v půdě nejvíce po tání sněhu. "Z hlediska zemědělského sucha není v Česku místo, kde by byl normální stav. (...) Více než 80 procent zdrojů podzemní vody je pak ve stavu silného až mimořádného sucha," doplnil Brabec.

Související obsah

Ministerstvo proto připravilo řadu projektů, které už realizovalo nebo bude postupně realizovat. Velké naděje vkládá do programu Velká Dešťovka, který je určen pro obce, školy nebo třeba úřady. Investuje se také do revitalizace vodních toků, přístupu k pitné vodě nebo zelených střech.

"S ministerstvem financí navíc jednáme o navýšení prostředků. (...) Ujišťuji, že se nestane situace, a ani se nestala, že bychom zamítli nějaký projekt se suchem kvůli tomu, že na něj nebudeme mít peníze. Je to absolutně zásadní, abychom všechny tyto projekty realizovali," dodal ministr.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz