Domácí

Takové sucho jsme 500 let nezažili. Obce řeší, jak vůbec přežijí léto

Česká republika čelí podle ministra životního prostředí Richarda Brabce největšímu suchu za posledních 500 let. Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota ubírají vodu půdě i řekám.

V některých obcích je už teď v dubnu zakázáno napouštění bazénů a kropení zahrad, v létě se situace ještě zhorší, a stát tak musí vymyslet, jak více udržovat vodu v krajině a jak například využívat odpadní vody.

Mírná zima, málo srážek a vyšší teploty. Výsledkem je největší sucho za posledních 500 let. „Když porovnáme velmi suché roky 2015 a 2018 s tímto rokem, tak do toho jdeme s větším deficitem vody ať už v zemědělské půdě, nebo v řekách, nebo v podzemních zdrojích. Pokud se něco zázrakem nezmění, tak skutečně můžeme čelit velmi vážnému suchu,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO).

V Česku mezi lety 2014 a 2020 podle studie ubylo 400 milimetrů srážek. V některých krajích až metr. Nejhůř na tom je teď Královéhradecký kraj, kde ubývá voda nejrychleji - přes 800 milimetrů. Sucho dlouhodobě trápí jih a severozápad Čech i Olomoucko.

Dokazuje to i Orlice před Hradcem Králové. V tuto chvíli tudy protéká necelých pět kubíků vody za vteřinu, přitom dlouhodobý průměrný průtok je tu čtyřikrát vyšší.

Související obsah

„Letošní zásoby ve sněhu byly poměrně nízké, na horách se pohybovaly okolo 20 - 25 % průměrných hodnot,“ potvrdil Jiří Petr z Povodí Labe.

„Musíme počítat i s tím, že v řadě obcí, které jsou závislé na mělkých zdrojích vody, studnách a vrtech a nemají velké přehrady a vodárenské nádrže, tak tam skutečně může být problém se zásobováním vodou. Již dnes se děje, že města omezují spotřebu vody, zakazují napouštění bazénů, kropení zahrádek. Je neuvěřitelné, že se to stalo už v dubnu,“ uvedl ministr Brabec.

Související obsah

„Suchu se nedá zcela bránit, ale snažíme se přírodě pomoci. Vytvořili jsme program, vracíme vodu lesu, ze kterého obnovujeme a stavíme menší lesní nádrže, které zadrží vodu. Vracíme potoky do přírodních meandrů nebo budujeme tůně a mokřady,“ popsala aktivity mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
V letošním roce by mělo ministerstvo životního prostředí vynaložit na boj se suchem 2,5 miliardy korun. Přidat chce například na dešťovku v domácnostech, výsadbu stromů nebo zajištění zdrojů pitné vody v obcích.

„Musíme ji zadržet, aby se zasákla, nenechat ji odtéct. Uděláme tisíce opatření zadržení vody v krajině, obnovu tůní, mokřadů, zlepšení kvality zemědělské půdy, tak i využití srážkové vody ve městech,“ dodal Richard Brabec. Na 12. května ministr Brabec svolal Národní koalici pro boj se suchem. Řešit chce konkrétní krizové scénáře a připravenost krajů, měst a obcí na zásobování pitnou vodou.

trm, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz