Vesmír

Konec hvězdných vlaků na nebi? Příští satelity Starlink budou vidět méně

Konec hvězdných vlaků na nebi? Příští satelity Starlink budou vidět méně
Zdroj: Profimedia

Po celém světě budí velkou pozornost síť Starlink, i na nebi v Česku se objevovaly "hvězdné vlaky", které jsou velmi snadno viditelné pouhým okem. Astronomům a dalším přidělávají velké vrásky. Společnost SpaceX pracuje na tom, aby se viditelnost satelitů snížila, už příští várku čekají velké změny.

Mnoho lidí vyráží krátce po vypuštění čerstvé várky 60 satelitů sítě Starlink pozorovat poměrně nový jev, na nebi jsou totiž satelity vidět i jen očima do chvíle, než vystoupají do určité výšky. Hned po startu navíc letí těsně za sebou a tvoří několik jasných bodů v jedné lince. Vypadají tak jako vlaky hvězd na nebi.

Společnost SpaceX se chystá provozovat těchto satelitů až 12 tisíc, což výrazně promění noční oblohu tak, jak ji známe. I když satelity nebudou na orbitě po většinu času vidět pouhým okem, práci astronomů to výrazně zhoršuje, průlet satelitů totiž může zakrývat pozorované objekty.

Kvůli omezení vlivu se společnost snaží satelity neustále upravovat, v minulosti například vypustila tmavší satelit, který měl snížit odrazivost. Nyní přichází s dalšími novinkami.

Družice Starlink při focení komety C2019 Y4 ATLAS:

Například pracuje s natočením solárních panelů už během fáze stoupání. Další novinkou je speciální sluneční clona, kterou by měly obsahovat satelity v příští várce. Oba kroky by měly snížit viditelnost satelitů, udělat je tak, aby nebyly na obloze vidět, ale zatím nejde.

Související obsah

Nejvýraznější i nadále budou ve fázi, kdy po vypuštění stoupají na své pozice, fungovat mají ve výšce 550 kilometrů, i když možná nebudou už tak výrazné, "hvězdné vlaky" i nadále vidět budou.

Družice Starlink nad Českem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vesmír

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz