Domácí

Židovské náhrobky použili na dlažbu Václaváku při návštěvě Gorbačova

Židovské náhrobky použili na dlažbu Václaváku při návštěvě Gorbačova
Objevené dlažební kostky z židovských náhrobků při rekonstrukci Václavského náměstí. | Zdroj: facebook

V dolní části Václavské náměstí se při rekonstrukci našly dlažební kameny, které pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků. Ty se použily před návštěvou čelního představitele Sovětského svazu, nyní budou převezeny na Starý židovský hřbitov na Žižkově.

V druhé polovině dubna začala rekonstrukce Václavského náměstí, podle memoranda s Magistrátem hlavního města Prahy dohlíží na rozebírání původní dlažby pražská židovská obec. Na některých kostkách jsou totiž na spodní straně nápisy, pocházejí z židovských náhrobků. Jen v úterý zaplnily kameny se znaky skoro celou paletu.

Dlažební kostky se našly ve spodní části Václavského náměstí. "Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z leštěného mramoru,” řekl Českému rozhlasu předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

Kusy pocházejí z rozřezaných židovských náhrobků, bohužel se ale zatím nepodařilo identifikovat žádný původní náhrobek, ani místo, odkud byly sebrány. S Prahou má obec dohodu, podle které je při demontážních pracích vždy přizván její zástupce. Ten dohlíží, aby kostky z náhrobků byly označeny a následně bezplatně předány Židovské obci v Praze.

Související obsah

"Vše bude shromážděno, uloženo v depozitu a pak odvezeno na Starý židovský hřbitov na Žižkově ve Fibichově ulici,” dodal Bányai. Rekonstrukce náměstí je v dolní částí stále v první čtvrtině, další podobné kameny jsou pak i v jiných částech pěší zóny.

Hledané kostky pak mají dláždit také ulici Na Příkopě, která spojuje Václavské náměstí s náměstím Republiky. Podle informací portálu BBC se kameny pravděpodobně použily při rekonstrukci v roce 1987, krátce předním, než do ČSSR zamířil vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov.
 

Podívejte se na části náhrobků do naší galerie:

kč, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz