Domácí

V Javorníkách někdo postřelil rysa. Po několika dnech utrpení zemřel

V Javorníkách někdo postřelil rysa. Po několika dnech utrpení zemřel
Zdroj: Záchranná stanice a Dům přírody Poodří

Smutný pohled se naskytl zvířecím záchranářům a správcům CHKO Beskydy, kteří před několika dny našli postřeleného rysa ostrovida. Zvíře trpělo několik dní a bylo na pokraji vyčerpání. Podařilo se ho odchytit a převézt k veterináři, šelma přesto uhynula. Na zatím neznámého střelce ochránci přírody podávají trestní oznámení.

O smutné události informovala Záchranná stanice a Dům přírody Poodří v Bartošovicích na Novojičínsku. Spolu se správci CHKO Beskydy ve středu 6. května odchytávali v Javorníkách poraněného rysa ostrovida. Zvíře bylo dle jejich slov opravdu zbídačené. Nakonec se ho podařilo chytit a odvézt k veterináři v Novém Jičíně.

Tam se k překvapení všech ukázalo, že kočkovitou šelmu někdo postřelil kulovou zbraní. Na rentgenovém snímku je vidět, že kulka ráže 7 nebo 8 milimetrů uvízla v kosti těsně u kolena zadní nohy. "Postřelený rys se několik dní trápil, strádal, totálně se vyčerpal, protože samozřejmě nemohl lovit. Šlo o dospělého jedince, kocoura, který vážil pouhých 13,7 kg, přičemž dospělí samci mohou vážit výrazně přes 30 kg," vysvětluje záchranná stanice.

Rentgenový snímek postřeleného rysa

Rysa se nakonec zachránit nepodařilo. Zemřel ve čtvrtek ve večerních hodinách vlivem stresu a totálního vyčerpání. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na zatím neznámého střelce podává trestní oznámení. "Vzhledem k tomu, že jde o postřelení kulovou zbraní, je určitá šance najít pachatele, je však otázkou, jak se orgány činné v trestním řízení k této kauze postaví. Uvidíme, budeme vývoj pečlivě sledovat," uvedla záchranná stanice.

Související obsah

Bartošovická stanice v poslední době řešila více případů zabití vzácných zvířat. Do rukou se jim dostali otrávení draví ptáci - orli mořští a luňáci červení. "Pachatel, či pachatelé použili prudký jed karbofuran, což je vlastně již dlouhá léta zakázaný insekticid," vysvětluje stanice.

"Podávali jsme řadu trestních oznámení na neznámého pachatele. Výsledkem bylo ve všech případech písemné sdělení Policie ČR, že se šetření zastavuje, pachatel neznámý," dodala. "Najdou se mezi námi bohužel i tací, kteří se neštítí střílet po silně ohrožených živočiších," okomentovala otřesný případ pražská záchranná stanice pro zvířata. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz