Vesmír

Astronomický snímek dne je z Česka! Podívejte se na Lyridy nad Šečskou přehradou

Astronomický snímek dne je z Česka! Podívejte se na Lyridy nad Šečskou přehradou
Zdroj: Petr Horálek

Astronomický snímek dne, který vybírají profesoři astrofyziky a pracovníci NASA ze stovek až tisíců snímků, vznikl v Česku a zachycuje Lyridy nad Sečskou přehradou. Zaznamenat takto tento roj je u nás velmi obtížný úkol, focení ztěžuje celá řada faktorů včetně průletů družic sítě Starlink.

Snímek, který NASA publikovala 12. května, je výsledkem snímání během několika nocí a stojí za ní český astrofotograf Petr Horálek.

"Pozadí snímku - obloha s Mléčnou dráhou nad hladinou Seče - bylo vytvořeno v noci maxima roje (21./22. dubna 2020) z břehu "Čáslavské zátoky" jako panorama, zatímco druhý aparát snímal celou oblohu časosběrně. Časosběrné snímání probíhalo i v nocích před maximem a po něm. Záběry meteorů pak byly do podkladového snímku přidány matematicky. Lze díky tomu poznat, že 29 zachycených rojových meteorů vylétá soustředně z místa poblíž jasné hvězdy Vega v souhvězdí Lyry, po němž roj nese svůj název," vysvětlil Horálek.

Zaznamenat takto Lyridy není vůbec jednoduché. Jedná se o roj, který má oproti známějším rojům menší frekvenci meteorů, běžně kolem maxima jich je vidět maximálně kolem 15 za hodinu. Aby se jich podařilo zachytit alespoň několik desítek, je třeba je snímat několik nocí za sebou. Mnoho jich navíc fotoaparáty nezaznamenají.

 

Související obsah

Koncem dubna jsou navíc noci už poměrně krátké, takže je na focení méně času, letos naštěstí nastaly ideální podmínky, Lyridy nerušil svit Měsíce a v době maxima se sešlo několik jasných nocí za sebou.

  

Záznam podle Horálka navíc ruší všudypřítomné světelné znečištění a nově také "vláčky" satelitů sítě Starlink. "Výsledný snímek je také mj. výsledkem důmyslné retuše rušivých stop těchto družic," doplnil Horálek.

Meteory v roji Lyridy způsobují částečky z drolícího se jádra komety C/1861 G1 Thatcher. Ta se ke Slunci vrací jednou za zhruba 415 let, další návrat se očekává kolem roku 2280.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz