Domácí

Lidí s rakovinou přibývá, tvrdí VZP. Tyto nádory nás trápí nejčastěji

Lidí s rakovinou přibývá, tvrdí VZP. Tyto nádory nás trápí nejčastěji
Zdroj: Profimedia

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zveřejnila analýzu, která ukazuje velmi negativní trend. V Česku totiž v posledních letech stále přibývá pacientů, kteří se léčí s rakovinou.

"V roce 2019 se léčilo s nádorovým onemocněním celkem 317 544 klientů VZP, nejvíce za poslední tři roky. Nejčastějšími formami nádorových onemocnění je rakovina kůže, rakovina prsu, nádory mužských pohlavních orgánů a rakovina trávicího traktu," vypočítává mluvčí VZP Vlastimil Sršeň s tím, že loni pojišťovna za jejich léčbu zaplatila bezmála 15 miliard korun.

Na nadorová onemocnění přitom ročně umírá přes 27 tisíc lidí, což rakovinu řadí na druhé místo příčin smrti - hned za kardiovaskulární nemoci.

Podívejte se na vývoj situace a četnost nádorových onemocnění v posledních letech podle VZP:

"Počet pacientů s rakovinou každým rokem narůstá, jak ukazuje analýza, kterou vypracovala VZP k příležitosti Českého dne proti rakovině, který letos připadá na 13. května. V letošním roce je tradiční sbírka a prodej kytiček z důvodu epidemie Covid-19 přesunuta na 30. září," informoval Sršeň. Prodej kytiček se tak zatím přesune na internet.

Související obsah

A jak se rakovině bránit? Důležitá je samozřejmě prevence, zásadní roli také hraje životní styl. "Za velké viníky nádorových onemocnění bývá označován alkohol, tabák, konzumace nevhodných potravin a obezita, což jsou faktory, které může člověk ovlivnit. Dle Národního onkologického programu lze správnou úpravou životního stylu předejít každému třetímu onkologickému nálezu," uzavírá mluvčí zdravotní pojišťovny.

Pusťte si reportáž o rakovině prsu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz