Domácí

Polámané stromy, zatopené sklepy. Hasiči kvůli větru hlásí stovky zásahů

Polámané stromy, zatopené sklepy. Hasiči kvůli větru hlásí stovky zásahů
Zdroj: TN.cz

Do Česka dorazily silné bouřky, které s sebou přinesly prudké ochlazení a také mohutný vítr. Hasiči napříč celou republikou mají plné ruce práce - vyjíždějí především k spadlým stromům a zatopeným sklepům.

K pondělní 20. hodině hasiči evidovali 188 výjezdů v souvislosti se silným větrem. "Za posledních 30 minut došlo k nárustu ze 140 technických událostí událostí na 188," uvedl hasičský záchranný sbor v osm večer na twitteru. O hodinu později už jich oznámil 461. Nejvíc jich je v Libereckém, Královéhradeckém, Ústeckém a Středočeském kraji.

Jenom v Královéhradeckém kraji během dvou hodin hasiči měli 70 výjezdů. "Víc než půlka z nich zaměstnává hasiče na Trutnovsku, další události jsou na Náchodsku. Postupně nebezpečné stavy odstraňujeme," uvedli. Ve 21:30 počet výjezdů dosáhl stovky. "Na několika místech došlo také k pádu stromů do kolejiště, třeba u Police nad Metují pomohla místní dobrovolná jednotka s evakuací desítky osob z vlaku na nádraží," informovali hasiči.

V Mladkově na Orlickoústecku silný vítr rozlomil strom, část z něj dopadla na silnici a ochromila dopravu. "Už to lítá, už to padá. V našem kraji čekejte silný vítr s nárazy 55 km/h, v bouřkách i přes 70 km/h. V polohách nad 600 m napadne 3 až 15 cm mokrého sněhu. To vážně není legrace, to je výstraha ČHMÚ a platí až do středy," varují pardubičtí hasiči.

Související obsah

"Všechno, co má ruce a nohy, máme v tuto chvíli v terénu. Počasí nám opravdu nepřeje. Buďte opatrní," vyzývají lidi hasiči Libereckého kraje, kde se počet událostí rovněž zvyšuje. K 21. hodině hasiči vyjížděli 97krát. V Mírové pod Kozákem na silnici dokonce popadaly kameny, v Petrašovicích vítr zase poškodil střechu.

Pražští hasičí v Břežanském údolí řešili spadlý strom na auto, které skončilo v příkopu. Řidič se při nehodě naštěstí nezranil. Hasiči Zlínského kraje do 20. hodiny evidovali zatím pouze šest případů. To v Ústeckém kraji jich bylo přes 40. I v tomto případě se jednalo především o spadlé stromy či větve na silnicích.

Související obsah

Hasiče Plzeňského kraje potrápil i přívalový déšť. "Zasahujeme u několika zatopených sklepů ve Velkých Hydčicích. Po dešti se obci prohnala přívalová vlna, která vytvořila z komunikace říčku," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

"Upozorňujeme všechny řidiče na možný výskyt silných bouřek během dnešní noci. Všechna naše střediska, která se starají o údržbu dálnice, jsou v plné pohotovosti. Prosíme řidiče, aby byli opatrní a přizpůsobili jízdu ke stavu vozovky," vařuje Ředitelství silnic a dálnic.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz