Domácí

Krachuje vaše firma? Místo ní vám mzdu zaplatí stát!

Krachuje vaše firma? Místo ní vám mzdu zaplatí stát!
Zdroj: Getty Images

Pracovníci, kterým jejich zaměstnavatel dluží mzdu, protože je v platební neschopnosti, budou moci znovu žádat úřady práce o vyplacení svého výdělku. Právě to umožní návrh zákona, který ve středu schválil Senát.

Tento návrh má napravit zákon, který byl přijatý ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru v oblasti justice, insolvence a exekuce. Ten totiž nepřihlíží k insolvenčním návrhům na firmy, které byly věřiteli podány od 24. dubna do konce srpna.

"Tato právní úprava má negativní dopad na zaměstnance. Stávající podoba zákona totiž znemožňuje Úřadu práce ČR vyplatit zaměstnanci mzdový nárok za zaměstnavatele, jako bylo možné dosud,“ stojí v tiskové zprávě na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Související obsah

Podle dostupných informací, budou mít pracovníci znovu možnost získat alespoň část ze mzdových nároků, které jim jejich zaměstnavatel v platební neschopnosti dluží, a požádat tak o vyplacení úřady práce.

Poslanecká sněmovna zároveň do návrhu zákona doplnila ustanovení, podle kterého by zaměstnavatelé nemuseli peníze za dlužné mzdy posílat úřadům práce hned v září. Dostali na to tři měsíce. Úřady práce by tak měly vymáhat částku až od konce listopadu.

Úpravu zákona nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten právě tímto způsobem potvrdí účinnost normy.

Ke koronavirové krizi se vyjádřil i prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podívejte se na záznam z tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz