Domácí

Inspekce varuje před houbami v konzervě, můžou způsobit otravu!

Inspekce varuje před houbami v konzervě, můžou způsobit otravu!
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) důrazně varuje před jedním druhem sterilovaných smržů v konzervě. Kromě této houby totiž výrobek obsahuje i ucháč obecný, který je jedovatý.

"SZPI zjistila v potravině Murklor – sterilovaní smrži, 200g, přítomnost houby ucháč obecný (Gyromitra esculenta), jejíž konzumace je považována za vysoce rizikovou," informoval ve čtvrtek mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Inspektoři houby koupili v obchodě v Praze.

V českém překladu složení byli uvedení jen smrži, v cizojazyčným byl ovšem právě latinský název ucháče obecného, který může vyvolat silnou otravu.

"Provedená analýza a odborné posouzení prokázaly, že jde skutečně o ucháč obecný, který může být se smržem zaměněn. Kontrolovaná osoba si překlad a české označení potraviny prováděla sama," doplnil Kopřiva.

Související obsah

Výrobek je původem ze Švédska, vyrábí ho společnost Tillverkas av Borgens Konserver AB Borgholm. Inspektoři okamžitě nařídili stažení sterilovaných hub z regálů a už řeší sankci pro kontrolovaný subjekt.

"SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, kteří mají uvedenou potravinu doma, aby ji nekonzumovali," uzavřel Kopřiva.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz