Domácí

Klíšťat bude daleko víc než v loni! Rapidně přibylo i případů encefalitidy

Výrazný nárůst případů klíšťové encefalitidy evidují hygienici ve Zlínském kraji. Za poslední rok tam dvojnásobně vzrostl počet infikovaných po kousnutí klíštěte. I ve zbytku republiky hlásí odborníci rostoucí počty nakažených.

V celé republice je dohromady bezmála 800 lidí nakažených klíšťovou encefalitidou, což je skoro o sto více než v předešlých letech. Například ve Zlíně vzrostl počet nakažených lidí z 23 na 53.

Po celé republice také došlo k rozšíření ohnisek nákazy. Hygienici o zvýšeném výskytu klíšťat vědí a budou organizovat jejich sběr.

Pokud si z procházky domů přinesete přisáté klíště, na nic nečekejte a okamžitě jej odstraňte. Na vniknutí virů do lidského těla stačí, aby bylo klíště přisáté dvě hodiny.

Klíšťová encefalitida může způsobit trvalé následky. Projevuje se bolestí hlavy, horečkami a nevolností. Onemocnění má těžší průběh u starších lidí a napadá hlavně nervový systém. Na encefalitidu zatím neexistuje léčba, jediným způsobem boje je očkování.

Související obsah

Kvůli mírné zimě letos epidemiologové očekávají výrazně vyšší výskyt klíšťat ve srovnání s předešlými roky. Jedním z důvodu jsou také přemnožení hraboši, kvůli kterým přežije více larev klíšťat.

V těchto dnech navíc hygienici upozorňují na zvýšenou aktivitu klíšťat. Do přírody proto doporučují používat repelent a nechodit do vysoké trávy.

Petr Bača/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz