Domácí

Někdo zabil 15 káňat, 4 orly a další desítku dravců zakázaným jedem!

Někdo zabil 15 káňat, 4 orly a další desítku dravců zakázaným jedem!
Zdroj: Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Traviči a pytláci mají letos na svědomí podle České společnosti ornitologické (ČSO) téměř stejné množství dravců jako za celý loňský rok. Nejčastěji přitom používají jed, který je v celé Evropské unii zakázaný od roku 2008.

Od začátku roku zaznamenali ornitologové 33 otrávených dravců, což je podle ČSO téměř stejný počet jako za celý rok 2019.

"Nejčastěji používají jed karbofuran, který je v celé EU zakázaný už od roku 2008," píše ČSO na sociálních sítích. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého.

Oběťmi travičů se stávají například káňata lesní, luňáci červení i orli mořští či luňáci hnědí. Jedním z velmi smutných případů je otrava orla mořského v katastru Roudnice, kdy travič v březnu zmařil hned tři orlí životy.

Související obsah

Druhý pták z páru totiž sám nedokáže odchovat mláďata. "Při kontrole hnízda 27. března 2020 se potvrdilo to, co se dalo očekávat, a sice že hnízdo je opuštěné. Respektive druhý pták z páru se stále pohyboval v okolí hnízdiště, ale na hnízdo již nezalétal. Ve hnízdě byla 2 zastydlá vejce," uvedl Tomáš Bělka z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické. Pokaženo tak bylo celé hnízdění.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz