Domácí

Česko zasáhly silné bouřky. Vítr lámal stromy, déšť zaplavil sklepy

V průběhu soboty po celém Česku řádily silné bouřky. Voda na některých místech dokonce zaplavila sklepy a vítr lámal a vyvracel stromy. Bouře a studená fronta se během dne přesunuly z jižních Čech přes Vysočinu na jižní Moravu.

Na mnoha místech v republice to v sobotu vypadalo, jako by se čerti ženili. Hasiči vyjížděli k desítkám událostí, většinou k popadaným stromům. "Zhruba dvě hodiny trvaly zásahy hasičů, kteří na jihu Čech likvidovali následky prudkého silného deště a větru. Nejvíce práce měli hasiči na Českobudějovicku. Dále se vítr a bouřky přesunuly na Jindřichohradecko a Táborsko. Většina případů znamenala odklízení popadaných stromů ze silnic a například v Žemoticích, v Českých Budějovicích, nebo třeba v Týně nad Vltavou, jsme také řešili bahno a vodu, které se z polí vyplavily na silnice," popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Související obsah

Bouřka zasáhla i Vysočinu, kde měli hasiči víc než 30 výjezdů. "V souvislosti s počasím zasahovali hasiči na Vysočině u více než 30 událostí. Nejčastěji pročišťovali ucpané kanalizace a odstraňovali stromy a větve, které popadaly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. V několika případech byli také povoláni k odčerpání vody ze zatopených sklepů objektů," řekla Petra Musilová, mluvčí hasičů kraje Vysočina.

V Humpolci voda zaplavila ulice. V Želivě ucpaly kanály po hodinovém intenzivním dešti šišky a větve z lesa. V obci tak vznikla bahnitá laguna. Na jižní Moravu přišla bouřka už v mírnější podobě kolem sedmé hodiny večerní.

Související obsah

"V souvislosti s počasím jsme od sobotního večera do nedělního poledne na jižní Moravě zasahovali celkem u 25 událostí. V 19 případech jsme odstraňovali rozlámané či vyvrácené stromy," popsal Filip Venclovský, mluvčí hasičů Jihomoravského kraje.

I přes vydatný déšť ale republiku stále trápí extrémní sucho. "Sobotní deště nemohly mít žádný výrazný vliv na stavy a průtoky na vodních tocích ve správě státního podniku povodí Vltavy, protože na to byl ten déšť příliš krátký," tvrdí Hugo Roldán, mluvčí Povodí Vltavy.

Související obsah

"Řada dalších toků má stále podprůměrné průtoky v tomto období. Týká se to především vodních toků v Olomouckém nebo v Jihomoravském kraji," říká mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Nezvedla se ani hladina spodních vod. Aby se situace výrazněji zlepšila, muselo by pršet mírně a alespoň 14 dní.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz