Domácí

Kvůli koroně budou Češi vydělávat na stát o měsíc déle než normálně

Kvůli koroně budou Češi vydělávat na stát o měsíc déle než normálně
Zdroj: Mediafax

Až do 24. června budou letos Češi pracovat na stát. Je to přibližně o měsíc déle než loni, kdy takzvaný Den daňové svobody vycházel na 28. května. Podle Liberálního institutu se zároveň jedná o daňově nejméně svobodný rok od roku 2000.

Jako Den daňové svobody se označuje pomyslný moment, od kterého lidé vydělávají sami pro sebe a o výdělcích si také rozhodují podle vlastního uvážení. Do té doby příjem připadá státu.

"Vláda Andreje Babiše zažila předloni daňově nejsvobodnější rok, o což se nijak nezasloužila, letos zažije daňově nejméně svobodný rok, o což se taktéž nijak nezasloužila. Koronavirovou pandemii nelze dávat vládě za vinu,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Podle něj si však vláda zaslouží kritiku za "škodlivé nápady,“ mezi které zařadil například cenové stropy roušek a testů nebo záchranu podniků kamarádů vlády.

Související obsah

"Nekoncepční, zbytečně tvrdé a příliš dlouho trvající uzavření některých služeb výrazně utlumilo ekonomickou aktivitu, což posunulo Den daňové svobody o několik týdnů dále,“ dodal Pánek.

Ředitel ústavu zároveň informoval, že institut by v každém jiném roce chtěl, aby se Den daňové svobody posunul blíže začátku roku.

Pro jeho výpočet využívá metodiku, která je zaměřená na výdajovou stranu veřejných financí. Právě ty je totiž nutné financovat daňovými příjmy, uvádí ústav na svém webu.

Den daňové svobody v ČR:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz