Zajímavosti

Lidé chtějí šetřit, do mobilu si stahují škodlivý virus! Na tohle pozor

Lidé chtějí šetřit, do mobilu si stahují škodlivý virus! Na tohle pozor
Zdroj: Getty Images

Virus do telefonu nebo tabletu si lidé stále nejčastěji stahují sami. Největší hrozbou pro uživatele v dubnu byly různé typy tzv. trojských koní, prostřednictvím kterých dokážou útočníci do zařízení nainstalovat škodlivý kód. Ten pak může stahovat další viry nebo ovládat aplikace.

V uplynulém měsíci mobily či tablety se systémem Android nejvíce ohrožoval virus s názvem Agent.BPO, typ takzvaného trojského koně. Lidem pak v mobilu nebo tabletu vyskakuje nevyžádaná reklama, která sice sama o sobě nemusí být nebezpečná, může ale vést na rizikové stránky nebo aplikace.

V některých případech navíc Agent.BPO umožnil útočníkům vzdáleně ovládat internetové prohlížeče, měnit URL adresy a instalovat další malware, který dokáže zařízení zavirovat. Agent.BPO se umí dobře skrývat a podle Jirkala ho běžný uživatel nemůže odhalit.

Druhou nejčastější hrozbou pak byl další tzv. trojský kůň - Agent.ASH. Ten instaloval škodlivý kód Triada, který dostával příkazy z nějakého řídícího serveru. V mobilech šířil reklamy a spam, dokázal ale také modifikovat SMS zprávy. Ani tento virus není lehké objevit.

"V praxi si uživatel stáhne aplikaci z neoficiálního zdroje, často se jedná o jinak placené aplikace, které zde útočník nabízí zdarma," popsal Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení z české pobočky ESET, která seznam hrozeb vydává.

Lidé si tak místo ušetření pár korun mohou mobil úplně zavirovat. Požadovaná aplikace se totiž nenaistaluje, na rozdíl od zmíněného malware Agent.ASH. "Uživatel nabyde dojmu, že aplikace je nějakým způsobem poškozená, a dále se problému již nevěnuje," doplnil Jirkal.

Lidé by si tak měli dávat pozor především na aplikace, které stahují z různých diskuzních fór, a stahovat jen z oficiálního obchodu Google Play. U her jde většinou o rozšíření, které umožní hráčům podvádět. Agent.BPO i Agent.ASH cílí na země střední a východní Evropy.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz