Domácí

Velká změna v národních parcích, přibyde míst, kam se nepodíváte

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podepsal vyhlášku o vymezení zón ochrany v národních parcích. Ze tří se změní na čtyři podle toho, jak moc vzácná příroda se tam nachází.

Pro samotné návštěvníky se toho příliš nemění. Ty nejchráněnější první zóny národních parků po celé České republice se budou jmenovat Klidová území a pravidla v nich zůstanou stejná jako doposud.


Například pohyb tam bude povolený jen na vyznačených stezkách. V Krkonoších bude Klidové území oproti současné první zóně zvětšené jen nepatrně, přibližně o tři procenta. Nové rozdělení do čtyř zón je podle ministra zejména určené pro správy parků a určuje, jak o danou lokalitu pečovat.

Související obsah


Nejvíce chráněnou bude přírodní zóna, tam správci parků nebudou téměř vůbec nijak zasahovat. Zkrátka tam nechají přírodu samovolně působit. Zóně přírodě blízké bude člověk mírně pomáhat, aby se ekosystém zachoval. Největší území zabírá v Krkonoších území soustředěné péče o přírodu.


Poslední, nejmenší a člověkem nejvíce poznamenané území je zóna kulturní krajiny. Nové rozdělení se v KRNAPu ale nelíbilo devíti obcím a některým sportovním rezortům na jeho území. Sepsali petici, rozdělení připomínkovali, a nakonec ministerstvo přistoupilo na určitý kompromis. Například se mírně upravila místa, kde se vyskytuje vzácný tetřívek.


Nová vyhláška ministra životního prostředí vstoupí v platnost 1. července letošního roku.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz