Zahraničí

Crew Dragon se připojila k ISS. Astronauti vstoupili na stanici

Po téměř deseti letech odstartovala ze Spojených států do vesmíru loď s lidskou posádkou. Astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley už vstoupili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Start rakety Falcon 9 sledoval v sobotu celý svět. Krátce před půl desátou večer se raketa odlepila od země a dvoučlenná posádka astronautů zamířila na lodi Crew Dragon na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde by měli strávit jeden až čtyři měsíce.

Po více než dvou a půl hodinách od připojení Crew Dragonu k ISS se poklopy otevřely a astronauti mohli konečně vstoupit do útrob mezinárodní vesmírné stanice.

Na orbitálním komplexu dvojici přivítal americký velitel Christopher Cassidy spolu s ruskými kosmonauty Ivanem Vagnerem a Anatolijem Ivanišinem. Následovat uvítací ceremoniál.

"Musím pochválit lidi ze SpaceX za to, jak dobře se letělo. Je to stejné jako simulátor. S výkonem lodi jsme nemohli být spokojenější,“ sdělil Hurley. 

  

Související obsah

Předpokládalo se, že dvoučlenná posádka přistane na ISS po 19 hodinovém letu v neděli v 16:29. Podařilo se jim to ale už o 13 minut dříve.

Poté probíhalo postupné zamykání částí, které se spojily. Byla provedena zkouška těsnosti a propojily se elektrické kontakty, hydraulika i vzduchové kanály, aby se zajistil bezpečný vstup astronautů na ISS.

Původně měla raketa do vesmíru zamířit již ve středu, ale let překazilo 17 minut před zážehem špatné počasí. Sobotní start také nebyl jistý, ale vše nakonec vyšlo podle plánů.

 
Odlet si nenechal z Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral ujít ani prezident Donald Trump. "Dnes se shromažďujeme na tomto místě, abychom oslavili nejen vypuštění nové kosmické lodi, ale také odvážný a triumfální návrat našeho národa ke hvězdám," prohlásil podle agentury AP v sobotu před startem americký prezident Donald Trump.

Související obsah


"Poprvé za devět let jsme nyní vypustili americké astronauty na amerických raketách z americké půdy. Jsem tak hrdý na NASA a tým SpaceX," vyjádřil se na twitteru šéf NASA Jim Bridenstine.

Raketu Falcon 9 vyvinula soukromá společnost SpaceX, kterou založil miliardář Elon Musk. Ta se stala vůbec první soukromou společností, která kdy dopravila posádku na oběžnou dráhu Země a míří na ISS.

  
Společnost Elona Muska už se soustředí na nový cíl. SpaceX pracuje na lodi nazvané Starship, se kterou se chce dostat na Mars. Ta by měla umožnit přepravu až 100 cestujících.

Američané museli po skončení programu raketoplánů od roku 2011 využívat ruské lodě Sojuz a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Sobotní úspěšný start je proto pro ně zcela zlomovým.

Podívejte se na sobotní start rakety Falcon 9:

sik, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz