Domácí

Maturity začaly, angličtina studenty drtila víc než matika. Zkuste si test!

Na středních školách odstartovaly didaktické testy státních maturit. Po celé republice k nim zasedlo téměř 70 tisíc studentů. Dopoledne je čekal test z francouzštiny a matematiky, odpoledne z anglického jazyka. Dle reakcí studentů na sociálních sítích jim dala letos zabrat spíš angličtina, zatímco matematiku někteří z nich ohodnotili jako lehkou. Na zadání didaktického testu z matematiky se můžete podívat i vy a zkusit si, jak byste v něm obstáli.

Maturity začaly v osm ráno a doprovázela je přísná hygienická opatření. Studenti zasedli k didaktickým testům z francouzštiny a matematiky. Museli přitom dodržovat dvoumetrové rozestupy, dbalo se také na důslednou hygienu rukou. U zkoušky ale nemuseli mít roušku.

Francouzský jazyk a matematiku si tradičně při maturitě volí poměrně malé procento studentů. Obzvlášť matematika bývá velkým strašákem, kterému se většinou chtějí vyhnout. A zřejmě proto, že si ji volí dobrovolně, na sociálních sítích zatím nezazněla obvyká pomaturitní kritika a lamentace nad zadáním testů.

"Cermat by se příště mohl více snažit. Všechny příklady jsem vypočítal na prstech jedné ruky," napsal na facebooku maturant Lukáš. "Za mě celkem jednoduché, oproti třeba minulému roku mi tento sedl mnohem více," píše Karin. "Oproti podzimu 2019 to bylo o mnohem víc jednodušší," souhlasí Lukáš.

Související obsah

Cermat už zveřejnil i zadání. I vy se tak můžete podívat, jakým příkladům či slovním úlohám letošní maturanti museli v didaktickém testu z matematiky čelit a zkusit si je sami vypočítat. Zadání naleznete v galerii na konci článku.

V jednu hodinu odpoledne pak odstartovaly didaktické testy z angličtiny, kterým tradičně dala přednost větší část maturantů. Na rozdíl od testů z matematiky je však spousta z nich zkritizovala. Většina stížností směřovala na poslech, který byl podle maturantů příliš těžký. Zadání didaktického testu z angličtiny ještě Cermat nezveřejnil.

Celkově se k testům na letošní jarní termín maturit přihlásilo 68.036 studentů. Z toho téměř šedesát tisíc studentů maturuje poprvé. Ústní části maturit se mohou konat od 10. června.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz