Domácí

Šestice mužů měla padělat peníze ve velkém. Měli originální barvy i papír

Krajský soud v Olomouci se v pondělí začal zabývat kauzou šesti mužů, kteří podle spisu plánovali ve velkém výrobu padělků bankovek. Podle obžaloby chtěli vytisknout falešná eura a české koruny v hodnotě desítek miliard.

Šestice mužů usedla na lavici obžalovaných. Čtyři Češi a dva Slováci byli údajně napojeni na několik Italů. Ty za padělání bankovek už soudila slovenská justice.


"Na lavici obžalovaných sedí lidé, kteří to chtěli udělat. Jsou tady i lidé, kteří tomu zabránili. Právě i ti, co tomu zabránili, tak sedí mezi obžalovanými,“ řekl jeden z nich Rudolf Kalovský.


Italové prý Čechům předali na flashkách vzory bankovek. Dvaceti- a pětiseteurové bankovky chtěli podle spisu tisknout v malé tiskárně na Orlickoústecku.

Související obsah


"Obžalovaní měli pracovat s originálním bankovním papírem i s originálními tiskařskými barvami,“ potvrdil státní zástupce Robert Henzel.


Podle vyšetřovatelů měly za tučnou provizi rotačky tisknout padělky v hodnotě půl miliardy eur a české koruny za desítky miliard.


"Rozsah vychází z jednotlivých důkazů, které se tady teprve budou prezentovat, proto se k nim nebudu ještě vyjadřovat,“ dodal Henzel.


"Já jsem tiskař a vedl jsem tiskárnu. Ten záměr je nereálný od prvopočátku,“ brání se Kalovský.


Šestice obžalovaných v pondělí u soudu vinu odmítla. Všichni tvrdí, že vůbec netuší, jak mohou být s touto kauzou spojováni. I když muži stačili vytisknout jen pár vzorků, za padělání bankovek jim hrozí až dvanáctileté tresty.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz