Zahraničí

Planeta má za sebou rekordně teplý květen! Evropa ale klepala kosu

Planeta má za sebou rekordně teplý květen! Evropa ale klepala kosu
Zdroj: Getty Images

Letošní květen byl globálně nejteplejší v historii měření. Nadprůměrné teploty se objevovaly především na severu a jihu planety - tedy na Sibiři a Aljašce a Antarktidě. Květen v Evropě byl ale naopak neobvykle studený - teploty se na téměř celém kontinentu pohybovaly pod průměrem.

Světová meteorologická organizace a Služba Copernicus pro změny klimatu informovaly o tom, že letošní květen byl rekordně teplý. Konkrétně byl o 0,63 stupně teplejší než průměrný květen v letech 1981 - 2010. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii měření. Podíváme-li se blíže na jednotlivé regiony, Evropa zažila minulý měsíc velké teplotní rozdíly. 

"Teploty se pohybovaly od značně nadprůměrných hodnot na jihozápadě a severovýchodě kontinentu k výrazně podprůměrným teplotám od Skandinávie, přes Balkán až po Černé moře," uvedla služba Copernicus ve své zprávě. Velká část evropského kontinentu tak v květnu čelila neobvykle chladnému počasí, včetně České republiky.

Teplotní mapa světa

Na mapách můžete vidět teplotní rozdíly mezi regiony světa. Modrá barva znázorňuje teploty nižší než průměr v letech 1981 - 2010, červená naopak nadprůměr. Temně rudou barvu najdeme především v oblasti Sibiře, kde byly teploty až o deset stupňů vyšší, než je průměr.

Teplotní mapa Evropy

Nadprůměrně vysoké teploty byly také na Aljašce, na hranici Chile a Argentiny a na západě a východě Antarktidy. Tepleji bylo i ve střední a jihozápadní Africe, jihovýchodní Asii a na severu a jihu Jižní Ameriky. Chladněji než obvykle bylo naopak mimo Evropu v Kanadě, na východě USA, jižní Brazílii či Austrálii. Teploty všech světových oceánů byly nadprůměrně vysoké.

Související obsah

Podle Světové meteorologické organizace nové údaje ukazují důsledky klimatických změn. Nového rekordu dosáhla i koncentrace oxidu uhličitého, konkrétně při měření na Havaji. Tento vývoj bude mít podle organizace významný dopad na ekosystémy a biologickou rozmanitost, ale také na lidské životy.

"Příroda nám posílá jasnou zprávu. Ničíme prostředí kolem sebe a škodíme tím i sami sobě. Narušení klimatu se zhoršuje, biologické rozmanitosti čím dál rychleji ubývá. Požáry, povodně a sucha jsou častější a ničivější. Oceány se zahřívají, korálové útesy umírají. Abychom se postarali o lidstvo, musíme se starat o přírodu," prohlásil generální tajemník OSN Antonio Guterres.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz