Domácí

Proti policejnímu násilí a rasismu. K protestům se připojila i Praha! VIDEO

Po smrti neozbrojeného Afroameričana George Floyda se už více než týden konají po celém světě demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí. V sobotu se k New Yorku či Paříži přidala také Praha.

Zatímco řadu protestů především ve Spojených státech ale doprovází rabování či střety se zasahujícími muži a ženami zákona, demonstrace v Praze je poklidná.

"Kolegové jsou na místě, vše samozřejmě sledují. Podle mých informací vše probíhá v klidu, nezaznamenali jsme narušení veřejného pořádku ani porušení hygienických opatření," popsala na dotaz TN.cz po 18. hodině policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Dodala, že část demonstrujících se vydala ze Staroměstského náměstí pochodem k americkému velvyslanectví. I jejich průchod ulicemi se podle ní obešel bez incidentu.

Související obsah

Na záběrech protestujících je vidět, že kromě transparentů mají také roušky a dodržují rozestupy. Demonstrace přitáhla především mladé lidi a také cizince.

Demonstrace odstartovaly poté, co v americkém Minneapolisu na konci května zahynul černoch George Floyd poté, co mu policista při zákroku skoro deset minut klečel na krku. Už si vyslechl obvinění z vraždy druhého stupně, za mřížemi může strávit až 40 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz