Zahraničí

Vlna protestů v USA pokračuje! Úřady zakazují policistům zaklekávat

Ve Spojených státech se po smrti George Floyda a vlně protestů mění pravidla pro policejní zásahy. Úřady zakazují užívat techniky, které můžou být pro zadržené životu nebezpečné. Zaklekávání, které použil policista při zatýkání Floyda, nepatří podle guvernéra Kalifornie do 21. století.

Brutální zásah policisty vyvolal protesty a znepokojení po celém světě. Guvernér Kalifornie zakázal, aby se policisté při výcviku učili techniky, které zastavují proudění krve do mozku.


"Mezi praktikami policie v 21. století to nemá co dělat. Okamžitě dávám příkaz, aby se tyto praktiky přestaly učit,“ zlobí se guvernér Kalifornie Gavin Newsom.


Zaklekávání a podobné zákroky zakázalo i město Minneapolis. Protesty proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci trvají v USA téměř dva týdny. V posledních dnech už jsou převážně poklidné.

 

Související obsah

 
V Buffalu rezignovalo na 60 policistů. Podpořili tak své dva kolegy, kteří byli postaveni mimo službu poté, co srazili na zem 75letého muže a způsobili mu vážná zranění. Úřady ale incident odsuzují.


"Policisté mají povinnost sloužit veřejnosti a chránit ji. Musí být jejími strážci, ne vojáky v bitvě proti ní,“ tvrdí zástupce okrsku Erie County Mark Poloncarz.


Demonstrace pokračují i jinde ve světě. Ve Velké Británii proti rasismu v sobotu vyšly do ulic tisíce lidí. A to navzdory výzvám úřadů, aby občané dodržovali bezpečnostní opatření v souvislosti se šířením koronaviru.


"Prosím v zájmu bezpečnosti vašich milovaných, nechoďte na velká shromáždění, včetně demonstrací s účastí přes šest lidí,“ vyzývá britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.

 
Pochody se konaly také v Austrálii nebo v Mexiku.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz